"Śmierć i życie wielkich miast Ameryki". Wykład Grzegorza Piątka na temat książki Jane Jacobs

ms2, ul. Ogrodowa 19
17 lutego 2015, wtorek, g. 18.00

Łódzka premiera pierwszego polskiego wydania

„Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” Jane Jacobs to opublikowana w latach 60. XX wieku polemika z modernistycznymi ideami w architekturze, a także krytyka działań wszechwładnych urzędników i wielkich deweloperów w amerykańskich miastach. O Jane Jacobs i pierwszym przekładzie jej najsłynniejszej książki na język polski opowie Grzegorz Piątek – architekt i historyk architektury.

Rozwój przedmieść kosztem centrum, wzmożony ruch samochodów, podupadający drobny handel i życie kulturalne, dramatyczny wzrost przestępczości oraz segregacja rasowa były problemami, które powszechnie dotykały amerykańskie miasta od lat 50. XX wieku. Jane Jacobs dziennikarka i redaktorka mieszkająca w Nowym Jorku, postanowiła zbadać przyczyny tych „miejskich plag” i zaproponować recepty na wyjście z kryzysu. Przywrócenie życia ulicom, odrodzenie przedsiębiorczości i społecznych relacji, zapewnienie bezpieczeństwa, tanich i dobrych mieszkań, właściwej równowagi między potrzebami kierowców i innych uczestników ruchu były jej głównymi postulatami. Jej marzeniem stało się miasto, które dzięki wewnętrznej sile może regenerować problematyczne obszary i stawiać czoła kryzysom. 

Spotkanie rozpocznie się wykładem Grzegorza Piątka (ok. 30 min.), po czym zapraszamy do otwartej dyskusji z udziałem publiczności.

Grzegorz Piątek - architekt i historyk architektury. W 2006 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 2005–2011 był redaktorem miesięcznika „Architektura-Murator”. Od 2011 roku współtworzy Fundację Centrum Architektury. Był kuratorem wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą między innymi podczas XI Biennale Architektury w Wenecji oraz w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Royal Institute of British Architects w Londynie. Został nagrodzony doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie w 2009 roku.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki. 

Organizator: Centrum Architektury
Partner: Muzeum Sztuki w Łodzi

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.