Ślady zbrodni. O resztkach wydarzenia i rekonstrukcji - wykład Doroty Sosnowskiej

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

10.05.2018, czwartek, godz. 18:00

Wydarzenie towarzyszące wystawie Atak na Pałac Zimowy. Dochodzenie w sprawie pewnego obrazu.

Rekonstrukcja, jako odtworzenie utraconego zdarzenia, jest nie tylko strategią artystyczną i badawczą. Jest także procedurą śledczą. Na podstawie dowodów i świadectw - materialnych i niematerialnych resztek, detektyw rekonstruuje przebieg zbrodni. Ta procedura pozwala nie tylko odzyskać przeszłość, ale może przede wszystkim uporządkować teraźniejszość. Zamknięte w odpowiednich pojemnikach dowody, ciała zbadane, umyte i ubrane, miejsce wydzielone z biegu codzienności niczym muzeum lub teatralna scena nie naruszają już rzeczywistości, stając się śladem, resztką czegoś bezpowrotnie minionego. Teraz można to odtwarzać, powtarzać, rekonstruować, ale samo wydarzenie nie ma już władzy nad rzeczywistością. Staje się historią. Czy podobnie jest z rekonstrukcją w sztuce? Podążając tym tropem, w ramach wykładu Dorota Sosnowska zaproponuje spojrzenie na rekonstrukcję z punktu widzenia jej związków z wydarzeniem i przyjrzenie się temu, jak wpływa na nasze rozumienie przeszłości i historii, a także ich materialnych resztek. W ramach wykładu jego słuchacze skupią się na sztuce Janusza Bałdygi, Roberta Kuśmirowskiego, Theastera Gatesa i innych.

Dorota Sosnowska - wykładowczyni w Zakładzie Teatru i Widowisk (IKP, Uniwersytet Warszawski). Kulturoznawczyni zajmująca się teatrem i performansem. W ramach projektu badawczego Performanse pamięci: strategie testymonialne, rekonstrukcyjne i kontrfaktyczne w literaturze i sztukach performatywnych XX i XXI wieku pracuje nad zagadnieniem rekonstrukcji w sztuce i życiu społecznym. Jest współredaktorką książki Robotnik. Performanse pamięci poświęconej kulturze robotniczej widzianej z perspektywy odtworzenia, powtórzenia i rekonstrukcji.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.