Rozpaczliwy krzyk rozumu: Kolegium Socjologiczne i "nowoczesność". Wykład Tomasza Swobody

ms2, ul. Ogrodowa 19
18 lutego 2016, czwartek, g. 18.00

Wykład z cyklu: „Kartografie nieznanego” – towarzyszącego wystawie „Atlas Nowoczesności”

Collège de Sociologie był dziwną, na poły nieformalną instytucją założoną przez Georges’a Bataille’a i Rogera Caillois. Działalność Kolegium obejmowała spotkania najwybitniejszych europejskich intelektualistów, którzy wówczas – w latach 1937-1939 – przebywali akurat w Paryżu. Ich prace, skupione na obecności mitu i sacrum w społecznej egzystencji, były jedną z ostatnich reakcji na ekspansję mitycznej siły faszyzmu.

Idee pojawiające się w Kolegium – a także w działalności jego ezoterycznej formy, tajnego stowarzyszenia Acéphale – pozwalają na nowo przemyśleć ten szczególny moment w historii nowoczesności, jakim były lata trzydzieste XX wieku. Moment, w którym sprzeczne siły używają tego samego języka, a projekt nowego człowieka i nowego społeczeństwa podszyty jest typowymi dla dialektyki rozumu dwuznacznościami.

Tomasz Swoboda - Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, znawca nowoczesnej filozofii i literatury francuskiej, tłumacz i krytyk przekładu, eseista, muzyk. Autor książek „To jeszcze nie koniec? Doświadczanie czasu w powieści o dekadentach“ (słowo/obraz terytoria, 2008), „Historie oka. Bataille, Leiris, Artaud, Blanchot“  (słowo/obraz terytoria 2010) oraz „Powtórzenie i różnica. Szkice z krytyki przekładu“ (Wyd. w Podwórku 2014). Tłumacz między innymi Baudelaire’a, Nervala, Sartre’a, Bataille’a, Leirisa, Caillois, Foucaulta, Pouleta, Richarda, Ricoeura, Vovelle’a i Barthes’a. Laureat nagrody „Literatury na Świecie” za przekład  (2008) oraz Nagrody im. Andrzeja Siemka za księżkę „Historie oka“ (2010).

Wstęp wolny.

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.