Rozmowy o współczesnym kuratorowaniu. Wykład Terry'ego Smitha

ms², ul. Ogrodowa 19
9 września 2016, piątek, godz. 18.00, wstęp wolny

Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza na spotkanie, którego gościem honorowym będzie Terry Smith, profesor, artysta, historyk i krytyk sztuki związany z Sydney, Pittsburghiem i Nowym Jorkiem. Spotkanie będzie poświęcone książce profesora, „Talking Contemporary Curating” składającej się z rozmów o współczesnym kuratorstwie, które autor przeprowadził z czołowymi kuratorami z całego świata.

W 2011 roku Terry Smith udał się w podróż. Impulsem do jej rozpoczęcia była dyskusja podczas konferencji ICI (Independent Curators International), która odbyła się w Nowym Jorku w 2011 roku. Ponad 30 wybitnych specjalistów zmierzyło się wtedy z problemem zróżnicowania pojęcia „muzeum sztuki współczesnej”. Podczas swojej wyprawy profesor Smith przemierzył świat od Ameryki przez Europę po Japonię, badając odmienne, często zupełnie sprzeczne rodzaje kuratorstwa. W efekcie powstała książka, w której Terry Smith zaprasza do rozmowy między innymi krytyków sztuki, kuratorów, filozofów i dyrektorów muzeów, którzy uczestniczyli we wspomnianej debacie. Opowiedzieli oni o swojej pracy i wyzwaniach stojących przed kuratorami sztuki współczesnej.

W Talking Contemporary Curating autor oferuje czytelnikom wyjątkowo bogaty obraz współczesnego kuratorstwa w muzeach, alternatywnych przestrzeniach czy festiwalach oraz prezentuje pogłębioną analizę procesów myślenia kuratorskiego. Stojąc mocno na gruncie kuratorskiej praktyki, Smith wznosi się na poziom istotnej refleksji na temat szeroko pojętej współczesności i rozważa wraz ze swymi interlokutorami wymagania twórczości artystycznej, konteksty tworzenia wystaw, nośniki i przestrzenie, za sprawą których sztuka może stać się publiczna.


Profesor Terry Smith – australijski historyk i krytyk sztuki, członek Australian Academy of the Humanities i Comité International dʼHistoire de lʼArt, jako Andrew W. Mellon Professor, profesor Historii i Teorii Sztuki Współczesnej w Departamencie Historii Sztuki i Architektury Uniwersytetu w Pittsburghu, a także Distinguished Visiting Professor w National Institute for Experimental Arts, w Kolegium Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney. Laureat Franklin Jewett Mather Award przyznawanej w dziedzinie krytyki sztuki przez College Art Association (USA), a także Australia Council Visual Arts Laureate Award wręczanej przez rząd Australii. Był pracownikiem naukowym Getty Research Institute w Los Angeles, członkiem pierwszej Rady Muzeum Sztuki Współczesnej w Sydney, a obecnie wchodzi w skład Rady Andy Warhol Museum w Pittsburghu. Autor wielu publikacji książkowych, m.in. „Making the Modern: Industry, Art and Design in America”, „What is Contemporary Art?”, „Contemporary Art: World Currents”, „Thinking Contemporary Curating”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.