Romans jako przedmiot teoretyczny. Madame B. i język afektu. Prowadzi: Agnieszka Rejniak-Majewska

ms2, ul. Ogrodowa 19
8 stycznia 2014, środa, g. 18.00

Wykład towarzyszy wystawie: Madame B – Zgłębianie kapitalizmu emocjonalnego

Romans powieściowy, w wydaniu Balzaca czy Flauberta, to zarazem poręczny wzór literackiej fabuły, jak i analityczny rozbiór namiętności. Literatura jest formą teorii, w której wymiar refleksyjny immanentnie zawarty jest w samej formie. Przemieszczając się między literaturą a sztukami wizualnymi, Mieke Bal i Michelle Williams Gamaker pokazują, że dotyczy to w równym stopniu malarstwa, filmu jak i sztuki instalacji.

Bezpośrednie przeżycie, percepcyjne i emocjonalne „zanurzenie” staje się w jej pracach narzędziem krytycznego rozumienia afektywnych doświadczeń i zależności, w przeciwieństwie do wiedzy teoretycznej. Rozegranie i wystawienie emocji (mis-en-scene), gra perspektyw i siła identyfikacji sprawiają, że nasze doświadczenie jako widzów staje się częścią większej, refleksyjnie ukierunkowanej całości.

Biorąc za punkt wyjścia przede wszystkim twórczość Mieke Bal jako badaczki dawnej i współczesnej sztuki oraz jako artystki, wykład będzie pokazywał, w jaki sposób estetyka i teoria sztuki powraca dziś do postponowanej przez modernizm problematyki afektywności oraz jakie możliwości myślenie to otwiera w obszarze wizualności.

Agnieszka Rejniak-Majewska – historyk sztuki i estetyk, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego i Visiting Scholar na University of Chicago. Zajmuje się sztuką nowoczesną  i współczesną, a także problematyką krytyki artystycznej i historiografii sztuki. Interesują ją w szczególności związki działań artystycznych i nowoczesnych koncepcji podmiotowości i doświadczenia. Autorka prac poświęconych sztuce minimalistycznej i konceptualnej, twórczości Michaela Frieda i Rosalind Krauss, a także licznych przekładów, m.in. książek Anne Friedberg i Martina Jay’a.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.