Robotnicy/robotnice: ciało, maszyny, choreografie

ms2ul. Ogrodowa 19
14 listopada 2013, środa, g. 18.00

Wykład towarzyszący wystawie "Praca w jednym ujęciu"

Wykład dotyczyć będzie rozwoju praktyki wizualnej i dyskursu kina podejmującego temat pracy ludzkiej.

Omówione zostaną różne spojrzenia na to zagadnienie. Od wczesnego kina oraz workers films realizowanych w Zjednoczonym Królestwie przez Mitchella i Kenyona (1907-1911), poprzez apologię godności pracy wolnej od alienacji w Starym i Nowym (1929) Sergieja Eisensteina i Szóstej stronie świata (1926) Dzigi Wiertowa, aż po alegorię tayloryzmu i taśmy montażowej w Metropolis (1927) Fritza Langa i Dzisiejszych czasach (1936) Chaplina.

Podstawowe toposy kodyfikujące obraz pracy zdehumanizowanej w erze przemysłowej to – poddanie ciała dyktatowi maszyny i jego fizyczne wyniszczenie. Praca, jej niejawny i wyniszczający charakter zostaje ujęta refleksyjnie w musicalu Boba Fossa All that jazz (1980). Na przeciwległym biegunie mamy ciało wpisane w porządek spektaklu: Oliver! (1968).


Tomasz Majewski - kulturoznawca, wykładowca w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. Audiowizualnej UŁ, wykładowca PWSFTViT. Autor książki Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna (2011); redaktor antologii Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna (2009), Pamięć Shoah (2009) i Memory of Shoah. Cultural Representations and Commemorative Practices (2010). Autor publikacji poświęconych wizualnym reprezentacjom pamięci Zagłady, filmowi dokumentalnemu, teorii kultury popularnej zamieszczonych w „Tekstach Drugich”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”, „Dialogu”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.