Rewolucja 1905 i nowe tożsamości na ulicach Łodzi. Spotkanie

ms2, ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
15 grudnia 2016, czwartek, godz. 18:00, wstęp wolny

Spotkanie wokół książki Wiktora Marca „Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne”.

„Rebelia i reakcja” to studium plebejskiego doświadczenia politycznego w czasie rewolucji lat 1905–1907. Praca analizuje uczestnictwo robotników w życiu publicznym i ideologiczne obrazy świata u progu „politycznej nowoczesności”. Wtedy to stare podstawy ładu społeczno-politycznego zaczęły kruszeć, nowe grupy ludności domagać się politycznego głosu i ukształtowały się języki polityczne nowoczesnych obozów ideowych. Nowe formy polityki spotkały się z silną, konserwatywną reakcją, która na długi czas ukształtowała polską sferę publiczną. Książka opisuje również nacjonalistyczną odpowiedź na rewolucję oraz zmianę politycznego myślenia Narodowej Demokracji przed, po i w trakcie tych wydarzeń. Przedstawiony materiał jest także przyczynkiem do badania przemian sfery publicznej w Polsce XX wieku i zrozumienia jej teraźniejszego kształtu.


W spotkaniu udział wezmą:

Marta Madejska – kulturoznawczyni, publicystka, badaczka łódzkiej historii i pamięci, związana ze Stowarzyszeniem Topografie oraz Gazetą Społeczną „Miasto Ł”. Przygotowuje dla Wydawnictwa Czarne reportaż historyczny o robotnicach przemysłu włókienniczego.

Wiktor Marzec – ukończył studia socjologiczne i filozoficzne na Uniwersytecie Łódzkim. Interesuje się socjologią historyczną, teorią dyskursu, historią robotniczą, historią pojęć i filozofią polityczną. Obecnie kończy rozprawę doktorską na Wydziale Socjologii i Antropologii Społecznej Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie (CEU) poświęconą relacji robotników do polityki w Królestwie Polskim na przełomie XIX i XX wieku. Stypendia naukowe odbywał m.in. na Uniwersytecie Michigan i na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Redaktor działu krytyczne nauki społeczne w czasopiśmie „Praktyka Teoretyczna”. Publikował m.in. w „Thesis Eleven”, „Journal of Historical Sociology” oraz „Eastern European Politics and Societies”.

Kamil Piskała – historyk i redaktor, zajmuje się dziejami lewicowych ruchów politycznych i społecznych od przełomu XIX i XX wieku, aż po II wojnę światową, a także historią społeczną i myślą polityczną II Rzeczpospolitej. Autor lub współredaktor kilku książek (m.in. „Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej”, Warszawa 2013). Członek redakcji kwartalnika „Praktyka Teoretyczna”, asystent w Katedrze Historii Polski Najnowszej UŁ.

Michał Pospiszyl – filozof, teoretyk kultury. Asystent w Zakładzie Filozofii Polityki w ISP PAN. Redaktor Praktyki Teoretycznej kierujący działem filozofia społeczna. W swoich badaniach używa przede wszystkim pojęć z filozofii Waltera Benjamina, Gilles’a Deleuze’a i Giorgio Agambena. Aktualnie przygotowuje rozprawę o masach ludowych w późnośredniowiecznej teologii politycznej. Jest autorem monografii „Zatrzymać historię. Walter Benjamin i mniejszościowy materializm”. Poza tym publikował m.in. w „Widoku”, „Kwartalniku Filozoficznym”, „Kulturze Współczesnej”, „Praktyce Teoretycznej”, „Kronosie”, „Civitas”.

Jan Sowa – socjolog i kulturoznawca. Studiował polonistykę, psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Université de Paris VIII Vincennes Saint Denis. Od 2006 doktor socjologii, od 2012 doktor habilitowany kulturoznawstwa. Przez lata współtworzył magazyn Ha!art. Współpracuje z kwartalnikiem „Praktyka Teoretyczna”. Autor m.in. książek „Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna”, „Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą” oraz „Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Widma przeszłości, wizje przyszłości”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.