Rewitalizacja miasta. Remont czy społeczna zmiana?

ms1, ul. Więckowskiego 36
5 marca 2014, środa, g. 17.30

wykład i dyskusja z cyklu spotkania miastotwórcze

Rewitalizacja w wypowiedziach medialnych jawi się jako proces kluczowy dla przyszłości Łodzi. Politycy zapowiadają, że w niedługiej perspektywie miasto może pozyskać znaczne środki na działania rewitalizacyjne. Jak właściwie powinien wyglądać ten proces? Jaką rolę może odgrywać w nim instytucja kultury?

Łódź potrzebuje rewitalizacji wielu znajdujących się krytycznym stanie obszarów.  Skala wyzwania wymaga zarówno działań punktowych, jak i szerokiego spojrzenia na kierunek rewitalizacji całego miasta. W jaki sposób badać i diagnozować miejskie problemy? Czy proces rewitalizacji może wpływać na poprawę kondycji społecznej i gospodarczej, czy jedynie będzie maskować złą sytuację? Jak tworzyć i egzekwować prawo, aby miasto nie było bezradne wobec destrukcyjnych dla niego działań? Jaką rolę w tych procesach mogą odgrywać działania kulturalne?

Spotkanie ma formę otwartej dyskusji w której udział wezmą:  architekt dr hab. Bartosz Walczak, wykładowca na Politechnice Łódzkiej, dr Tomasz Załuski, historyk sztuki i filozof, współorganizator działającej w łódzkich pustostanach Galerii Czynnej oraz dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta - Marcin Obijalski. Spotkanie poprowadzi: Błażej Filanowski.

Spotkania miastotwórcze – to cykl dyskusji o ideach rozwoju Łodzi i propozycjach zatrzymania zachodzących w niej niepokojących zjawisk. Spotkania będą miały na celu krytyczną analizę wizji miasta i sposobów ich realizacji. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na koncepcje i doświadczenia wypracowane w Łodzi. Inspiracją do stworzenia cyklu jest dziedzictwo miasta nowoczesności i dynamicznego rozwoju, w którym realizowano bezprecedensowe idee, o czym świadczy historia samego Muzeum Sztuki. Każde spotkanie rozpocznie wystąpienie eksperta, stanowiące próbę zdiagnozowania problemu i będące punktem wyjścia do dyskusji z publicznością i gośćmi panelu.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.