Psychotyczny witalizm Feliksa Guattariego - wykład Joanny Bednarek

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

20.03.2018, godz. 18:00

Félix Guattari uchodzi za mniej ważną, a czasem wręcz możliwą do pominięcia połowę duetu Deleuze-Guattari. Dla niektórych (jak Alain Badiou czy Slavoj Žižek) stanowi też „zanieczyszczenie” myśli Deleuze’a - zły wpływ, od którego należałoby ją uwolnić. Być może jest tak dlatego, że Guattari był myślicielem niesystematycznym - twórcą „dzikich pojęć”, niepotrafiącym zdyscyplinować się nawet na tyle, by regularnie pisać. Jego teorie są rewolucyjne wobec normatywnego obrazu filozofii jako „czystej myśli”.

A jednak – właśnie z wyżej wymienionych powodów – myśl tę zrewolucjonizował. Cztery nurty, które ukształtowały jego twórczość: psychoanaliza, antypsychiatria, teoria systemów i aktywizm – sprawiły, że Guattari odegrał istotną rolę w rozwoju myśli ostatnich dziesięcioleci XX wieku i początku XXI wieku. Jego teza o pierwotności psychozy jako wzorca organizacji świata posłużyła za inspirację dla współczesnego materializmu i witalizmu. Dostarcza też istotnej korekty do niektórych postaci tych nurtów, niebezpiecznie zbliżających się do pojmowania życia jako „dobrego”, nastawionego głównie na równowagę wzorca ładu i harmonii. Pierwotność psychozy oznacza, że źródło, z którego wyłaniają się formy organizacji i podmiotowość, jest tyleż produktywne, co naznaczone rozłamem. Ryzyko rozpadu czy zastygnięcia systemu (unaoczniane przez chorobę psychiczną, której Guattari wcale nie romantyzuje) pozostaje więc wciąż obecnym horyzontem myśli – jako inspiracja, ale i zagrożenie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Asamblaże autorstwa Angeli Melitopoulos i Maurizio Lazzarato.

Joanna Bednarek - dr filozofii, tłumaczka, członkini redakcji „Praktyki Teoretycznej” i współpracowniczka Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu, publikowała m.in. w „Krytyce Politycznej” i „Czasie Kultury”. Autorka książek: Polityka poza formą. Ontologiczne uwarunkowania poststrukturalistycznej filozofii polityki (2012) i Linie kobiecości. Jak różnica płciowa przekształciła literaturę i filozofię? (2016), Życie, które mówi. Nowoczesna wspólnota i zwierzęta (2017).

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.