"Przewodnik po sztuce" ponownie na antenie TVP Kultura

Do ramówki TVP Kultury powrócił „Przewodnik o sztuce”, program powstały z inicjatywy Muzeum Sztuki, TVP Kultura oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

W programie Zbigniew Libera, znany artysta i performer, w wyjątkowy sposób opowiada o historii Muzeum. Bierze na warsztat życiorysy i prace takich twórców jak Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Alina Szapocznikow, Krzysztof Wodiczko czy Józef Robakowski. 12-odcinkowy program przybliża widzom sylwetki wybitnych malarzy, rzeźbiarzy, autorów wideo i performansów, którzy współtworzyli artystyczną tkankę miasta oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.
Kolejne części „Przewodnika po sztuce” mają charakter wizualnego kolażu złożonego z wypowiedzi prowadzącego, sfilmowanych prac artystów oraz archiwalnych filmów i zdjęć.

W każdym odcinku - trwającym siedem minut - Zbigniew Libera akcentuje intrygujące go zagadnienia. Artysta nie odpowiada jednak na pytania, czym jest sztuka lub jaka była kiedyś - pragnie, by widz sam odnalazł odpowiedź, odwiedzając Muzeum Sztuki.

Odcinki wyświetlono premierowo na antenie TVP Kultura w jesienią i zimą 2012 roku. Obecnie emitowana jest powtórka programu. Odcinek szósty, Lata osiemdziesiąte, będzie można zobaczyć 18 lutego 2013 o g. 22.05. Powtórki: środa g. 10.00, czwartek g. 15.45 i piatek g. 16.40.

Wszystkie odcinki:

odc 1 - Grupa "a.r."

odc 2 - Władysław Strzemiński

odc 3 - Katarzyna Kobro

odc 4 - Pop art

odc 5 - Konstrukcja w procesie

odc 6 - Lata 80. cześć 1

odc 7 - Lata 80. część 2. Ekspresja lat 80.

odc 8 - Ewa Partum

odc 9 - Joseph Beuys

odc 10 - Alina Szapocznikow

odc 11 - Socrealizm

odc 12 - Umarła klasa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.