"Przestrzeń społeczna. Historie mówione złotego grona i biennale sztuki nowej". Spotkanie z Martą Genderą i Piotrem Słodkowskim

ms2, ul. Ogrodowa 19
30 kwietnia 2015, czwartek, g. 18.00 

„Przestrzeń społeczna” jest wynikiem projektu prowadzonego przez Fundację Salony w latach 2013 – 2014. Publikacja zawiera dwanaście wywiadów z organizatorami i uczestnikami Wystaw i Sympozjów Złotego Grona. 

Indywidualne wspomnienia rozmówców tworzą barwny obraz lokalnej sceny artystycznej, niezwykle aktywnej od lat 60. aż po 90., która wyraźnie zaznaczyła swój ślad na mapie polskiej historii sztuki. Zielona Góra w relacjach świadków jest miejscem spotkań artystów z Polski i zagranicy, wymiany wiedzy o ówczesnych zainteresowaniach sztuki i eksperymentowania z możliwościami wystawienniczymi. Jest to pierwsza książka, która stanowi refleksje świadków na temat tych ważnych dla kształtowania się polskiej tożsamości artystycznej na Ziemiach Zachodnich wydarzeń.

Celem projektu "Przestrzeń społeczna" jest także przypomnienie dwóch imprez artystycznych ważnych zarówno dla kształtowania się polskiej tożsamości kulturalnej na Ziemiach Zachodnich, jak i dla polskiej sztuki współczesnej: Wystaw i Sympozjów Złotego Grona (1965 – 1981) oraz Biennale Sztuki Nowej w Zielonej Górze (1985 – 1996).

Działania w ramach projektu mają przywrócić należne miejsce wydarzeniom dotychczas marginalizowanym w oficjalnym dyskursie historyczno-artystycznym. Posługując się dyskursem pamięci i zbierając relacje świadków historii związanych z tymi imprezami, projekt jest jednym z pierwszych przedsięwzięć, które mają na celu metodyczne wprowadzenie zasad historii mówionej do polskiej historii sztuki. Ponadto stanowi on propozycję dowartościowania peryferii względem centrów artystycznych – wykorzystania potencjału miejsca, na które za pośrednictwem obu imprez stale oddziaływała obecność najważniejszych artystów w sztuce polskiej po 1945 roku.

Uczestnicy wywiadów: Jan Berdyszak, Józef Burlewicz, Tadeusz Dobosz, Grzegorz Kowalski, Jan Muszyński, Wiesław Myszkiewicz, Stefan Papp, Józef Pruś, Anka Ptaszkowska, Bogumiła Chłodnicka, Wojciech Kozłowski, Zenon Polus,  Zbigniew Szymoniak
Wywiady przeprowadzili: Romuald Demidenko, Marta Gendera, Nora Markiewicz i Piotr Słodkowski
Koncepcja: Marta Gendera, Piotr Słodkowski
Redakcja: Piotr Słodkowski
Teksty: Jan Berdyszak, Piotr Filipkowski, Krzysztof Kostyrko, Stefan Papp, Piotr Słodkowski Opracowanie graficzne, Skład: Magdalena Heliasz
Konsultacja merytoryczna: Leszek Kania, Wojciech Kozłowski, Konrad Schiller
Wydawca: Fundacja Salony
Współpraca: BWA Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej
Publikacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zielona Góra 

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.