Przeciwko doktrynie. Sala Neoplastyczna i socrealizm

Klubokawiarnia Niebostan, ul. Piotrkowska 17
19 kwietnia 2016, wtorek, godzina 19.00, wstęp wolny

Prowadzący: dr Leszek Karczewski, kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ

"Przeciwko doktrynie. Sala Neoplastyczna i socrealizm" jest spotkaniem z cyklu "Neo-poetyka. O Sali Neoplastycznej w Niebostanie". 

19 stycznia 1950 roku Włodzimierz Sokorski, wiceminister kultury i sztuki, własnoręcznie podpisał zwolnienie Władysława Strzemińskiego z pracy pedagogicznej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W trybie pilnym, „ze względu na dobro służby”. 1 października tego roku Sala Neoplastyczna została zamalowana. Krakowska Wystawa Sztuki Nowoczesnej z 1948 roku, mimo dydaktycznego sznytu, nie przekonała stalinistów do racji progresywnych poszukiwań.


Otwarta w 1948 roku i zamknięta w 1950 roku. Oryginalna, a zarazem zrekonstruowana. Postrzegana jako dzieło, a jednocześnie – pomieszczenie na inne dzieła. Jawiąca się jako sztuka czysta, ale i użytkowa. Rdzeń Muzeum Sztuki w Łodzi, sala – legenda. Cykl ośmiu wykładów „Neo-poetyka” to drobiazgowa analiza i interpretacja najważniejszej w Polsce przestrzeni wystawienniczej – „Sali Neoplastycznej” Władysława Strzemińskiego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.