Projekt Bałuty - Wojna domowa

Dział Edukacji zaprasza Łodzian – dużych i małych – na niecodzienny spacer po najbardziej charakterystycznej dzielnicy miasta – Bałutach. Spotkanie zacznie się o g. 10 w ms2, skąd uczestnicy wyruszą na spacer śladami źródeł miasta. Niewielu Łodzian pamięta rzekę Łódkę, nad której bagiennymi brzegami w XIII w. założono osadę. Obecnie płynie kanałem i skrywa ją ziemia parków Helenów i Staromiejskiego oraz terenów Manufaktury. Spacerowicze wydobędą rzekę na powierzchnię, budując antologię tekstów o Łodzi i stworzą z niej subiektywną lekturę.

Kolejny zastrzyk historii będzie czekać na uczestników spaceru o g. 11 przy kamienicy przy ul. Łagiewnickiej 25, byłej siedzibie oficjalnych urzędów Litzmannstadt Getto, m.in. Najwyższej Izby Kontroli, Centralnej Komisji Finansowej i Rady Prezydialnej. Obok nich mieściło się również tzw. Muzeum Żydowskie, które w duchu hitlerowskiej propagandy uczyło, kim są Żydzi. Na spotkaniu padną pytania: kim jest łódzki Żyd, Lodzermensch czy Bałuciarz? Kim jest kibic ŁKS-u i Widzewa? Zapowiada się ostra dyskusja, ponieważ każdy będzie mógł wyrazić swoje zdanie.

Następnym przystankiem będzie Plac Kościelny, gdzie w kamienicy przy ul. Zgierskiej 24 mieszkała w czasie wojny Alina Szapocznikow (1926-973), wybitna rzeźbiarka, należąca do grona twórców gardzących kanonami przeszłości. Tematem dyskusji, która zacznie się tu o g. 12 będzie twórczość awangardowych łódzkich twórców, m.in. członków grup "a.r." oraz Jung Jidysz.

Na zakończenie Dział Edukacji zaserwuje dawkę nietuzinkowej muzyki: zestawi bałuckie awanturnicze songi ze współczesnymi produkcjami, także tymi nieparlamentarnymi. Nie bez kozery finalnym punktem programu, do którego dotrą spacerowicze o g. 13, będzie budynek przy ul. Rybnej 13, miejsce w którym mieszkał kiedyś Jankiel Herszkowicz, z zawodu krawiec, z powołania – satyryk, „śpiewak łódzkiego getta”.

Projekt Bałuty jest częścią programu festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Zdjęcie: Kamienica przy ul. Zgierskiej 24, w której mieszkała Alina Szapocznikow, fot. M. Cholewiński

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.