Prace laureatek Konkursu im. W. Strzemińskiego na wystawie "Atlas nowoczesności"

Jeszcze do 18 czerwca br. na wystawie „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku” w ms² przy ulicy Ogrodowej 19 można zobaczyć prace laureatek Konkursu im. Władysława Strzemińskiego.

W części „Emancypacja” znalazły się dzieła studentek Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Ireny Zieniewicz i Marty Krześlak, które – zdaniem kuratorki i członkini Jury – Marii Morzuch, stały się najbardziej inspirujące w kontekście prezentacji kolekcji stałej Muzeum Sztuki w Łodzi.

Irena Zieniewicz jest autorką instalacji stanowiącej transpozycję fragmentów „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego na alfabet Braille'a. Zapoznając odbiorców z jedną z najważniejszych teorii sztuki w historii polskiego modernizmu, artystka odwraca niejako sytuację, sprawiając, że to osoby widzące stają się niepewne treści dzieła.

Instalacja Ireny Zieniewicz powstała w Pracowni Działań Interaktywnych i Site-Specific pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Matuszaka na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych.

Dokumentacja wideo performansu „Wyobraź sobie, że to już” Marty Krześlak dotyczy zaś historycznych prób emancypacji. Stanowi jednocześnie manifest przeciwko współczesnej konsumpcji, oderwanej od rytmów rządzących światem przyrody. Aby zilustrować ideę pracy, twórczyni posługuje się następującym fragmentem listu Wodza Seattle, plemienia Szwani, do prezydenta Franklina Pierce’a z 1854 r.: „Pragnie nabyć naszą ziemię, ale jak można kupować lub sprzedawać niebo. Pomysł ten wydaje nam się tak dziwny, jeśli nie mamy na własność świeżości powietrza, ani lśnień na wodzie”.

Marta Krześlak jest studentką IV roku Wydziału Grafiki i Malarstwa. 

Praca Marty Krześlak na Vimeo

Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.