Praca w jednym ujęciu. Warsztaty Haruna Farockiego i Antje Ehmann w Łodzi

PWSFTViT, ul. Targowa 61/63
6-18 maja 2013

Projekt „Praca w jednym ujęciu” to próba definicji współczesnego pojęcia pracy, w zależności od warunków produkcji, lokalizacji, kręgu kulturowego, różnic pokoleniowych.  

Warsztaty  „Praca w jednym ujęciu” Haruna Farockiego i Antje Ehmann realizowane są w piętnastu miejscach na świecie, m.in. w Argentynie, Bangalore, Berlinie, Hanoi, Johannesburgu, Lizbonie, Bostonie, Meksyku, Montrealu. Uczestnicy warsztatów rejestrują wybrane przez nich procesy pracy i montują filmy według ustalonych zasad.

Powołując się na jeden z pierwszych filmów w historii kina - „La Sortie de l’Usine Lumière à Lyon“ („Wyjście robotników z fabryki“) braci Lumière, Farocki i Ehmann wyznaczyli ścisłe kryteria formalne dla filmów powstających w ramach projektu -  jedno ujęcie, maksymalnie dwie minuty. Według autorów projektu, metoda ta skłania do uważnego rejestrowania świata. Podsumowaniem każdych warsztatów jest wystawa.

Warsztaty i materiały filmowe stawiają pytania o to, jaka praca odbywa się w centrum, a jaka na marginesach ekonomii uwagi. Jak uchwycić początek i koniec pracy? Rejestrują różnice między tradycyjnymi formami pracy od tych współczesnych oraz sposoby ich funkcjonowania w relacjach globalnych.

Warsztaty w Łodzi odbędą się 6-18 maja 2013 w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Wybrane filmy zrealizowane w ramach warsztatów zostaną pokazane na wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi w październiku 2013.

Cyfrowy katalog projektu gromadzący wszystkie realizowane materiały jest dostępny na stronie www.eine-einstellung-zur-arbeit.net: www.eine-einstellung-zur-arbeit.net

Organizatorzy: Goethe - Institut, PWSFTiT w Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy.

Harun Farocki to wybitny twórca filmów dokumentalnych, fabuł, esejów filmowych, prac i instalacji wideo, krytyk sztuki i teoretyk mediów.  Jego twórczość bada relację obrazów z ideologiami, technologią i ekonomią. 

Antje Ehmann jest artystką wideo, kuratorką, teoretyczką filmu.

 „Eine Einstellung zur Arbeit - Labour in a Single Shot (Praca w jednym ujęciu)” powstaje jako koprodukcja Harun Farocki Filmproduktion i Goethe-Institut. Koordynacją całości projektu zajmują się Instytuty Goethego Ameryki Północnej, pod przewodnictwem Goethe-Institut w Bostonie, gdzie podczas gościnnej docentury obu artystów/kuratorów powstała koncepcja projektu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.