Praca reprodukcyjna, patriarchat i kapitalizm. Wykład Joanny Bednarek

ms2, ul. Ogrodowa 19
14 stycznia 2016, czwartek, g. 18.00

Wykład towarzyszący wystawie Wszyscy ludzie będą siostrami

Jednym z ważniejszych zagadnień analizowanych przez feminizm marksistowski była praca domowa – jej status stanowił przedmiot burzliwej i nierozstrzygniętej jak dotąd dyskusji.

 O ile dziś prawie nikt nie kwestionuje znaczenia pracy reprodukcyjnej kobiet, szersza perspektywa, w której wyjściowo stawiano pytanie o pracę domową – związana z kwestią relacji patriarchatu i kapitalizmu – rzadko pozostaje przedmiotem zainteresowania.

Ta pozornie scholastyczna kwestia jest jednak ważna, ponieważ przekłada się na rozstrzygnięcia praktyczne: co jest ważniejsze, klasa czy płeć (i czy w ogóle musimy wybierać między jedną a drugą)? Jaką rolę w reprodukcji kapitalizmu odgrywają mechanizmy „tożsamościowe”? I czy w ogóle musimy rozróżniać między tym, co gospodarcze, i tym, co kulturowe?


Joanna Bednarek - dr filozofii, tłumaczka, członkini redakcji „Praktyki Teoretycznej” i współpracowniczka Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu, publikowała m.in. w „Krytyce Politycznej” i „Czasie Kultury”. Autorka książek: „Polityka poza formą. Ontologiczne uwarunkowania poststrukturalistycznej filozofii polityki” (2012) i „Linie kobiecości. Jak różnica płciowa przekształciła literaturę i filozofię?” (w przygotowaniu, 2016).

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.