Praca laureatki konkursu im. W. Strzemińskiego na "Atlasie nowoczesności"

ms2, ul. Ogrodowa 19
5 kwietnia 2016 - 24 kwietnia 2016

Wyróżniona w konkursie im. Władysława Strzemińskiego praca Marty Krześlak, tryptyk wideo pt. Wschody, to duchowa wyprawa w przestrzeń natury i w głąb siebie. Artystka przez kilka dni odwiedzała o wschodzie słońca rezerwat Struga Dobieszkowska; w efekcie powstały trzy filmy wideo pokazywane na wystawie Atlas nowoczesności. Prezentują one oblicza przyrody traktowanej jako stały punkt odniesienia w świecie ciągłej zmiany; las staje się przesyconym wymiarem duchowym obszarem pełnym rytmu, powtórzeń i światła. Całości dopełnia tło dźwiękowe – śpiew samej autorki, który harmonizuje ze spokojem i niezwykłością mikroklimatu rezerwatu.

Marta Krześlak urodziła się w 1994 roku w Wyszkowie. Od 2013 roku studiuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale Grafiki i Malarstwa. Brała udział w wystawach zbiorowych m.in. w Wilnie, Dreźnie, Łodzi, Radomiu, Warszawie, ma za sobą również indywidualne prezentacje własnej twórczości. Jej główne obszary aktywności artystycznej to malarstwo, fotografia i sztuka wideo. Krajobrazy i rytm przyrody, człowiek i jego rytuały, a także mitologizacja natury to motywy przewodnie jej prac. Artystka poszukuje nieoczywistości, która pojawia się często w zestawieniu efektów działalności człowieka z siłami natury – w ten sposób banalne w swojej funkcji przedmioty zyskują tajemniczy wymiar i niekonwencjonalną jakość, stając się przypadkowymi instalacjami artystycznymi w przestrzeni codzienności.

"Wschód drugi" - na kanale vimeo artystki

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.