PPP - Praca, Płeć i Przestrzeń. Wykład Benjamina Cope'a

ms², ul. Ogrodowa 19
18 listopada, środa, godz. 18:00
wstęp wolny

Wykład towarzyszący wystawie Wszyscy ludzie będą siostrami

Kobieta pracująca w przemyśle włókienniczym gra kluczową rolę w eseju Supply Chains and the Human Condition, w którym Anna Tsing - wybitna antropolożka, ekofeministka, badaczka kapitalizmu - odwołuje się do myśli Marksa i sprawdza jej aktualność.

Wskazuje ona na zastanawiający moment, gdy Marks i Engels, badając rozwój kapitalizmu w dziewiętnastowiecznym Manchesterze, sercu angielskiego przemysłu włókienniczego, wskazują postać robotnika jako kluczową dla zmian społecznych. Na wykładzie zastanowimy się dlaczego Marks i Engels nie wskazali postaci pracującej kobiety?


Benjamin Cope – pracuje w Laboratorium Krytycznej Urbanistyki w European Humanities University w Wilnie oraz w dziale Edukacji w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Działa w Stowarzyszeniu MY. Prowadzi audycję radiową Wojna francusko-angielska pod flagą biało-czerwoną... Jest dyrygentem Orkiestry Warzywnej Paprykalaba oraz gra w białoruskim zespole etno-surrealistycznym Nagual.

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.