Pożegnanie lata z Niedzielą w Muzeum - fotorelacja

 

W tym roku do Muzeum Sztuki w Łodzi powrócił zainicjowany w latach 70. cykl „Niedziela w Muzeum”. Sierpniowa edycja przypomniała historię, estetykę i rozrywki epoki socjalizmu.

Małgorzata Wiktorko w utrzymanym w stylistyce lat 50. odczycie wprowadziła publiczność w artystyczną doktrynę socrealizmu. Doktryna ta wymusiła na dyrekcji Muzeum zamalowanie w 1950 roku zaprojektowanej przez Władysława Strzemińskiego Sali Neoplastycznej oraz przeniesienie dzieł awangardy do magazynów. Salę zrekonstruowano w latach 60. na podstawie wspomnień ucznia Władysława Strzemińskiego, Bolesława Utkina. Obecnie można w niej oglądać dzieła wybitnych awangardowych twórców, a w przestrzeniach wokół Sali – odnoszące się do niej realizacje współczesnych artystów.

Oprócz zwiedzania Sali Neoplastycznej i poświęconego jej wykładu performatywnego, na uczestników sierpniowej Niedzieli w Muzeum czekały rozmaite atrakcje, między innymi przypominające czasy PRL-u gry podwórkowe, kiermasz książek i pamiątek, karaoke i sesja zdjęciowa.

Niedziele w Muzeum to cykl realizowany w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 70. i 80. Pokazy mody, wernisaże, zwiedzanie wystaw, konkursy, kiermasze, spotkania z artystami – wydarzenia artystyczne i rozrywkowe przeplatały się ze sobą we wnętrzach, ogrodzie i na dziedzińcu dawnego pałacu Maurycego Poznańskiego przy ulicy Więckowskiego 36. Niedziela w Muzeum wpisywała się w ideę muzeum otwartego, realizowaną przez ówczesnego dyrektora Ryszarda Stanisławskiego. Chcąc ułatwić publiczności dostęp do sztuki, Stanisławski liczył się z potrzebami każdego odbiorcy, dlatego program niedzielnych imprez był zróżnicowany, a jego oferta skierowana do możliwie najszerszej grupy.

Ze względu na duże zainteresowanie publiczności kolejnymi wydarzeniami w ramach cyklu, z przyjemnością informujemy,  że będzie on kontynuowany w 2014 roku w sezonie wiosennym. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.