Polityka, która nadchodzi i skuteczność obrazu. O "Samoidentyfikacji" Ewy Partum, sztuce publicznej oraz kontrpublicznościach

ms2, ul. Ogrodowa 19
27 stycznia 2015, wtorek, g. 18.00

Punktem wyjścia wykładu dr Ewy Majewskiej o twórczości Ewy Partum będzie cykl fotograficznych kolaży „Samoidentyfikacja” z 1980 roku, stanowiący działanie na polu tzw. sztuki publicznej - czyli podejmującej dyskusję o tym, co wspólne w ramach funkcjonujących antagonizmów.

Analiza cyklu będzie próbą nadania sztuce feministycznej szerszego znaczenia aniżeli jej dotąd przypisywano. Zdaniem Ewy Majewskiej "Samoidentyfikacja" to artystyczna zapowiedź wydarzeń politycznych, które w Polsce przyniosło lato 1980 roku oraz antycypacja tego, co w teorii feministycznej zostanie dopiero dekadę później określone jako “ideologiczna reprodukcja” oraz "opór".

Takie ujęcie sztuki Partum pozwoli na krytyczne spojrzenie na dotychczasowe interpretacje sztuki feministycznej w Polsce, będącej przede wszystkim przedmiotem zainteresowania specjalistów zajmujących się problemami płci. Wiele z tych interpretacji na drugim planie stawiało zarówno szersze zagadnienia polityczne, ekonomiczne i emancypacyjne, jak i kwestie związane z poszukiwaniami nowych formalnych rozwiązań artystycznych.

Dr Ewa Majewska – filozofka feministyczna, krytyczka kultury i aktywistka. Wykłada na GenderStudies UW oraz w SNS PAN, wcześniej – adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Szczecińskim; visiting scholar na uniwersytetach w Berkeley, Orebro oraz w IWM w Wiedniu. Aktualnie – stypendystka ICI Berlin, pracuje nad projektem Chasing Europe, or on the semi-peripheral publics. Jest autorką książek Feminizm jako filozofia społeczna (Warszawa 2009) oraz Sztuka jako pozór? O cenzurze i innych formach upolitycznienia kultury (Kraków 2013), a także redaktorka i współautorka wielu tomów dotyczących neoliberalizmu, feminizmu i krytyki społecznej. 

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.