Pokaz filmu Karola Radziszewskiego "Książę" oraz dyskusja z artystą prowadzona przez Daniela Muzyczuka

ms2, ul. Ogrodowa 19
19 lutego 2015, czwartek, g. 18.00 

Czy można powiedzieć coś nowego o Jerzym Grotowskim? Czy można dowiedzieć się więcej o jego życiu, charakterze, osobistych rozterkach, z dystansem traktując jego mit? Karol Radziszewski uwielbia przepisywać polską historię sztuki, kwestionując jej kanon. W ramach Kina ms odbędzie się projekcja filmu „Książę” a po niej rozmowa z artystą, którą poprowadzi Daniel Muzyczuk.

„Książę” jest próbą spojrzenia na Grotowskiego z ukosa – przez pryzmat aktorów z zespołu Laboratorium, a w szczególności Ryszarda Cieślaka. Jego rola w spektaklu „Książę Niezłomny” była przełomem. Bez niego Grotowski nie stałby się tak radykalny wobec ciała. Radziszewski szuka nowego spojrzenia na Grotowskiego właśnie przez pryzmat biografii Cieślaka zrekonstruowanej na podstawie fragmentów zachowanych przedstawień, zapisów treningów, listów, wywiadów.

Praca Radziszewskiego, poświęcona relacji wybitnego aktora i legendarnego reżysera, nie jest do końca filmem, dokumentem czy przedstawieniem. Radziszewski zatrudnia i rejestruje zmagania grupy młodych mężczyzn, którym każe się zmierzyć ze słynną sceną finałową z „Księcia Niezłomnego”. Mit genialnego duetu twórczego Grotowski-Cieślak rozbija wprowadzenie do narracji Teresy Nawrot. Aktorka, wieloletnia asystentka Grotowskiego, prywatnie kochanka Cieślaka odsłania intymne kulisy Teatru Laboratorium. „Książę” – ani film, ani przedstawienie – to teatr zarejestrowany kamerą, oparty na archiwalnych materiałach, jednocześnie improwizowany i odgrywany. Nową formę twórcy nazwali „spektaklem dokamerowym”.

Reżyser: Karol Radziszewski
Scenariusz: Dorota Sajewska
Występują: Klara Bielawka, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Paweł Tomaszewski, Teresa Nawrot
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 71 min.

Karol Radziszewski (ur.1980) twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Wydawca i redaktor naczelny magazynu "DIK Fagazine". Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, Cobra Museum w Amsterdamie oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. Prague Biennale, Biennale of Young Artists w Tallinie, New York Photo Festival w Nowym Jorku i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO. 

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.