Kino ms / Pokaz filmów Erika van Zuylena

ms2, ul. Ogrodowa 19
22 marca 2013, piątek, g. 18.00

"Tajemnica sardynki"
Reż. Erik van Zuylen
Holandia 2005, 90 min.

"Stefan Themerson i język"
Reż. Erik van Zuylen
Holandia 1976, 46 min.

Erik van Zuylen podjął próbę przełożenia prozy i myśli Stefana Themersona na język filmowy. Pierwszy obraz – "Tajemnica sardynki" – jest ekranizacją powieści Themersona, pisarza i autora filmów eksperymentalnych. To nieco surrealistyczna opowieść o profesorze filozofii, który traci obie nogi w zamachu bombowym. Sprawca jest nieznany. Ostatnie, co profesor pamięta sprzed zamachu, to widok skaczącego do drzwi kuchennych dużego czarnego psa z puszką sardynek przy obroży. W czasie wakacji, które profesor spędza razem z żoną i córką, stara się pogodzić z losem, a nade wszystko zrozumieć go. W końcu pytanie "jak dalej żyć?" staje się ważniejsze od pytania "kto za to odpowiada?".

Drugi film – "Stefan Themerson i język" – stanowi próbę wyjaśnienia pojęcia poezji semantycznej. Bohaterem obrazu jest Stefan Themerson i jego poezja. Detektyw (K. Schippers) prowadzi śledztwo w sprawie owego dziwnego gatunku poezji i jego twórcy. W filmie wykorzystane są fragmenty powieści "Bayamus" (1945). Detektyw to ulubiony bohater prozy Stefana Themersona, której ulubioną formą jest dialog.  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.