Pokaz filmów Barbary Hammer i spotkanie z artystką

ms², ul. Ogrodowa 19
18 października 2016, wtorek, godz. 18:00, wstęp wolny

Pokaz filmów Barbary Hammer i spotkanie z artystką poprowadzi dr hab. Monika Talarczyk-Gubała

Wydarzenie odbywa się w ramach retrospektywy filmowej Barbary Hammer. Artystka między 10 a 18 października odwiedzi Kraków, Warszawę i Łódź, by przedstawić swoje prace i porozmawiać o nich z publicznością MOCAK-u, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Muzeum Sztuki.

Wczesne kino Barbary Hammer skupia się wokół tematów tabu takich, jak: menstruacja, kobiecy orgazm czy lesbijskie relacje seksualne. „Dyketactics”, film Barbary Hammer z 1974 roku, został uznany za pierwszy film pokazujący lesbijski stosunek seksualny. Dzieło tym samym wpisało się do historii kina obok przełomowych filmów Jacka Smitha i Andiego Warhola.

Filmy Hammer wielokrotnie powodowały kontrowersje wśród publiczności krytykującej zbyt odważne przedstawienie ludzkiej fizyczności, starości czy intymnych zbliżeń. Tematyka krótkich metraży zapewniła reżyserce status gwiazdy i postaci kultowej w środowiskach LGBT, a autorskie eksperymenty formalne na stałe wpisały filmy Hammer do historii filmu niezależnego.

Pokaz czterech filmów artystki zrealizowanych w latach siedemdziesiątych:

Dyketactics (4 min);

Superdyke (25 min);

Menses (9 min);

Double Strength (16 min).


Monika Talarczyk-Gubała - dr hab. nauk o sztuce, prof. PWSFTviT w Łodzi. Historyczka kina, badaczka kina kobiet, krytyczka filmowa. Autorka książek Wszystko o Ewie. Filmy Barbary Sass a kino kobiet w II połowie XX wieku (Szczecin 2013), Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii (Poznań 2013), Wanda Jakubowska. Od nowa (Warszawa 2015). Laureatka Nagrody PISF za najlepszą książkę filmową (2014), dwukrotnie nominowana do Nagrody im. Bolesława Michałka. Członkini Stowarzyszenia Kobiet Filmowców. Publicystka "Dziennika Opinii" Krytyki Politycznej. Publikuje w "Kwartalniku Filmowym", "Widoku", "Magazynie Filmowym SFP"

Barbara Hammer - artystka wizualna, autorka ponad 80 dzieł wideo i filmowych. Uważana za pionierkę kina queer. Jest jedną z najważniejszych reżyserek współczesnego kina niezależnego z USA. Od końca lat sześćdziesiątych do dziś jej filmy pokazywane są na festiwalach filmowych (m.in. dwie nagrody Teddy Awards na Berlinale), a kolaże i rysunki wraz z filmami złożyły się na retrospektywne wystawy w Centrum Pompidou, MOM-ie w Nowym Jorku czy Tate Modern w Londynie. Hammer była stypendystką Fundacji Guggenheima i od lat uczy filmu w Europie i USA.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.