Muzeum Sztuki w Łodzi w 2015 roku

W 2015 roku Muzeum Sztuki otworzy dziesięć wystaw, z czego osiem indywidualnych, prezentujących progresywne postawy twórcze. Muzeum przygotuje także dwie ekspozycje w partnerskich instytucjach za granicą: w Chinach i w Niemczech.

Wśród indywidualnych wystaw zostanie zaprezentowana twórczość dwóch artystów światowej sławy, których twórczość silnie związana jest z kolekcją i historią Muzeum - Krzysztofa Wodiczki i Mirosława Bałki. Punktem wyjścia tych projektów wystawienniczych będą początki ich twórczości. Krzysztof Wodiczko w latach 70. XX wieku pracował jako projektant w zakładach „Unitra" oraz Polskich Zakładach Optycznych w Warszawie. Doświadczenia te silnie wpłynęły na jego wczesną twórczość, w tym realizacje dźwiękowo-muzyczne oraz na współpracę z Galerią Foksal. Indywidualna wystawa Mirosława Bałki także podejmie motyw początku drogi twórczej. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane wcześniej niepokazywane prace pochodzące z archiwum artysty.

Pierwszą wystawą prezentowaną w nowym roku była „skłonność uparta” Andrzeja Czarnackiego. Artysta analizuje fizjologiczne procesy percepcji, wiążące je z rytmem pracy mięśniowej, odwołując się do teorii powstałych w kręgu awangardy. W marcu w Muzeum otwarta została retrospektywna wystawa twórczości Magdy Moskwy, jednej z najbardziej oryginalnych artystek polskich podejmujących wysiłek przepracowania medium malarskiego. Wystawa zaprezentuje jej dorobek artystyczny począwszy od wcześniejszej twórczości esencjonalnie traktującej figury, odwołującej się do tradycji portretu po najnowsze dzieła. 

W Muzeum swoje projekty zrealizują także twórcy, którzy coraz wyraźniej widocznej odnajdują się na polskiej i międzynarodowej scenie artystycznej. W marcu swoją wystawę otworzyli C.T. Jasper i Joanna Malinowska - artystyczny duet urodzonych w Polsce, a obecnie mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Projekt ich autorstwa będzie prezentowany w Pawilonie Polskim na nadchodzącym 56. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji.

Kwestię oceny tego, co uznajemy za moralne w trudnych okolicznościach, porusza wystawa tworzącego w Berlinie, izraelskiego artysty Assafa Grubera. Wystawa w Muzeum Sztuki składała się z czterech krótkich filmów, z których każdy jest rodzajem monodramy w estetyce quasi-przypowieści, a także z obiektów artystycznych i rzeźb. 

Prace z kolekcji sztuki XX i XXI wieku przez cały rok prezentowane będą w ramach wystawy „Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta" w ms1 oraz na trzech piętrach gmachu ms2 w ramach ekspozycji „Atlas nowoczesności”. Nieprzypadkowo zespół kuratorski pod kierownictwem Jarosława Suchana właśnie nowoczesność uczynił przedmiotem refleksji w łódzkim Muzeum Sztuki. Nie ma w Polsce drugiego muzeum, którego związki z nowoczesną kulturą byłyby równie silne. 

Czym dla nowoczesnej kultury był impuls dadaistyczny? W odpowiedzi na to pytanie otworzono w czerwcu wystawę ponad 200 prac z kolekcji Egidio Marzony. Na wystawie zaprezentowany został moment wyłonienia się dadaizmu w okresie historycznej awangardy oraz jej kolejne manifestacje w sztuce powojennej. Wystawa prezentować będzie prace najważniejszych przedstawicieli tego wpływowego ruchu artystycznego. 

Wszyscy ludzie będą siostrami” to międzynarodowa wystawa, która będzie odnosić się zarówno do sytuacji Łodzi w okresie transformacji ustrojowej, jak i do coraz silniej zglobalizowanej i pełnej współzależności współczesnej światowej gospodarki. Ważnym elementem globalnego sytemu produkcji jest oczywiście uprzemysłowione rolnictwo i sadownictwo, co stało się punktem wyjścia projektu „Jabłko. Introdukcja. (Ciągle i ciągle od nowa)”. Nadmierne uzależnienie od ochrony chemicznej i faworyzacja kilku przemysłowych odmian skłoniły artystkę Antje Majewski do podjęcia tego tematu w ramach akcji w przestrzeni miejskiej i wystawy w otworzonej w 2014 roku Muzeum Sztuki. Tytułowe jabłko staje się także metaforą standaryzującej wszelkie formy życia biopolityki i niekontrolowanej konsumpcji. Projekt ten będzie miał swoją kontynuację w 2015 roku w Museum Abteiberg w Mönchengladbach. Będzie to czwarta projekt realizowany wspólnie z tym zliczanym do najoryginalniejszych i największych muzeum sztuki współczesnej w Niemczech.

W National Art Museum of China w Pekinie zaprezentowana zostanie wystawa „State of Life” – pierwsza tak rozległa prezentacja polskiej sztuki współczesnej w tym kraju. Wystawa odsłoni złożoną matrycę sił, napięć i tarć kształtujących życie we współczesnej Polsce podlegającej wpływom procesów modernizacji i globalizacji. Wystawa postawi też pytanie o relacje pomiędzy lokalnymi doświadczeniami modernizacji i czy język sztuki pozawala je komunikować.

Plan wystaw Muzeum Sztuki w 2015 roku

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.