Picasso i abstrakcja. Wykład Yve-Alain Bois

ms², sala audiowizualna
24 listopada 2016, czwartek, godz. 18:00, wstęp wolny

Wykład tłumaczony na język polski.

Przekonanie, że Picasso należał do nurtu abstrakcji jest wciąż dość popularne. Sam artysta i wielu podążających za nim historyków sztuki twierdzili, że „nie ma z tym nic wspólnego!”. Wykład stanowi próbę uwydatnienia niejednoznacznego stosunku Picassa do sztuki abstrakcyjnej XX wieku. 

Yve-Alain Bois jest profesorem historii sztuki w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Princeton w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej pracował m.in. na Harvardzie, Uniwersytecie Johna Hopkinsa i w Centrum Badań Naukowych w Paryżu. Pod opieką Rolanda Barthes’a doktoryzował się z koncepcji przestrzeni u Lissitzky’ego i Malewicza. Specjalizuje się w dwudziestowiecznej sztuce europejskiej i amerykańskiej, m.in. w twórczości Matisse’a, Mondriana, Barnetta Newmana i Ellswortha Kelly’ego. 

Kurator wystaw, autor wielu książek, m.in. „Art Since 1900” (wspólnie z Benjaminem Buchloh’em, Halem Fosterem i Rosalind E. Krauss, 2004), „Matisse and Picasso” (1998), „Formless: A User’s Guide” (wspólnie z Rosalind E. Krauss, 1997) oraz „Painting as Model” (1990).

Partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Culture.pl

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.