Paweł Stangret. Tadeusz Kantor w sieci tekstów

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
27 października 2016, środa, godz. 18:00, wstęp wolny

Wykład w ramach cyklu „Związki literatury i sztuk wizualnych w Polsce po 1945 roku”

W swojej twórczości Tadeusz Kantor łączył różne rodzaje aktywności twórczej. Był twórcą spektakli teatralnych, w których sam uczestniczył, scenografem, malarzem, ale także autorem tekstów sytuujących się na pograniczu sztuki i literatury. To właśnie temu ostatniemu wycinkowi jego twórczości poświęcony zostanie wykład Pawła Stangreta.

Autor książki "Kantor pisarz" (2014) przybliży różnorodność typów tekstów, którymi w swojej działalności artystycznej posługiwał się Tadeusz Kantor. Omówione zostaną liczne teksty programowe, teoretyczne, partytury i manifesty. Twórca „Umarłej klasy” wykorzystuje w nich tworzywo literackie jako paralelne wobec twórczości wizualnej.

W swoich tekstach Kantor odwołuje się do etosu awangardy, jednocześnie znacznie modyfikując jej pojęcie. Tworzy rodzaj sieci pojęć zaczerpniętych z dyskursów, między którymi się poruszał. Chodzi o odniesienia, które zarówno wykorzystywał (polska tradycja, awangarda itp.), ale także kreował (gwiazdy, buntownika, Polaka-tradycjonalisty). Tak wykorzystywana przez artystę tekstowość umożliwia również konstruowanie samego siebie jako tekstu.


Paweł Stangret – adiunkt w Katedrze Badań nad Teatrem i Filmem UKSW. Zajmuje się twórczością literacką Tadeusza Kantora, autor książki „Kantor pisarz” (2014). Swoje badania koncentruje na sztuce awangardowej, zwłaszcza na pograniczu sztuk wizualnych i literatury. Obecnie realizuje w NCN projekt badawczy „Artysta jako tekst” poświęcony dyskursom tożsamościowym artystów teatru (Kantora, Lupy, Strzępki/Demirskiego). 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.