Owocowa Łódź. Podsumowanie akcji

Wystawa „Jabłko. Introdukcja…” dobiegła końca, ale zainicjowany przez Antje Majewski i Pawła Freislera projekt poruszający kwestię zagrożonej bioróżnorodności trwa także po jej zamknięciu. Projekt dał początek akcji Owocowa Łódź – dzięki której wspólnie z mieszkańcami zasadzonych zostało na terenie Łodzi sto sadzonek trzynastu starych odmian jabłoni.

Stare odmiany drzew owocowych, w przeciwieństwie do nowych, przemysłowych cechują się dużą różnorodnością genetyczną, odpornością na choroby i większą zdolnością do przetrwania. Założeniem akcji Owocowa Łódź jest tworzenie - razem z rosnącymi już w mieście drzewami owocowymi - różnorodnego banku genów produkujących wartościowe nasiona. Obok tego, akcja ma na celu upowszechniać idee wolnego dostępu do zdrowej żywności, traktowanego jako dobro wspólne.

W ramach akcji od listopada 2014 roku odbyły się cztery bezpłatne warsztaty nasadzeń starych odmian jabłoni prowadzonych przez Fundację Transformacja na terenie Łodzi; w Parku im. Piłsudskiego, przy ulicy Więckowskiego, Gimnazjum nr 26, na Kampusie UŁ przy Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska.

Owocowa Łódź będzie miała swoją kontynuację w niedalekiej przyszłości. Szczegóły na ten temat oraz dokładne lokalizacje zasadzonych dotąd drzew można znaleźć na stronie akcji: http://www.owocowalodz.pl/

Wystawa „Jabłko. Introdukcja…” w bieżącym roku zostanie zaprezentowana w Museum Abteiberg w Mönchengladbach. Także tam odbędzie się akcja nasadzeń i cykl warsztatów edukacyjnych realizowanych we współpracy z lokalną społecznością, władzami miasta, szkołami i organizacjami pozarządowymi. Projekt Antje Majewski będzie czwartym przedsięwzięciem realizowanym wspólnie przez Museum Abteiberg i Muzeum Sztuki.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.