Owocowa Łódź. Pierwsza sadzonka

ms¹, ul. Więckowskiego 36
18 października 2014, g. 12:00 

W sobotę  rozpocznie się pierwszy etap akcji nasadzeń starych odmian jabłoni w ramach inicjatywy „Owocowa Łódź”. Prace w terenie poprzedzi spotkanie w przestrzeni wystawy (na parterze ms1), ktore będzie okazją do rozmowy z artystami zaangażowanymi w projekt „Jabłko. Introdukcja (Ciągle i ciągle od nowa)". Antje Majewski, Paweł Freisler oraz Fundacja Transformacja. Gościnnie: Jimmie Durham, Grzegorz Hodun, Kooperatywa Spożywcza w Łodzi, Miejskie Darcie Pierza, Agnieszka Polska, Piotr Życieński oraz organizatorami i uczestnikami akcji nasadzeń. Artyści, kuratorzy i aktywiści wyjaśnią jakie idee zainspirowały ich do zaangażowania się i jaki cel ma to przedsięwzięcie.

Na dziedzińcu Muzeum Sztuki zostanie zasadzone pierwsze drzewo i tym samym zainaugurowana zostanie  „Owocowa Łódź”, w ramach której miasto wzbogaci się o 100 sadzonek starych odmian, w większości zasadzonych w publicznie dostępnych miejscach. Tego samego dnia zasadzimy jeszcze kilka jabłoni. Z ogrodu muzeum przejdziemy pod Szkołę Podstawową nr 36 (ul. Więckowskiego 35), a akcję zakończymy na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Więckowskiego z ul. Żeromskiego. Ceremonii nasadzeń towarzyszyć będą białe śpiewy Miejskiego Darcia Pierza oraz performans Dominiki Biernat. Podczas ceremonii zaadoptować drzewka jabłoni będą mogli również wszyscy chętni łodzianie.

W akcji udział wezmą:

Antje Majewski artystka, która w swojej twórczości spekuluje o przyszłych relacjach między różnymi uczestnikami i elementami naturalnego środowiska: ludźmi i nieludzkimi organizmami, roślinami oraz przedmiotami. Jej prace badają również sposoby konstruowania pamięci, organizacji, przekazywania i reprezentacji wiedzy. Sztuka Majewski obejmuje szerokie spektrum środków wyrazu, od malarstwa, przez wideo, tekst, performance, fotografię, instalację. Wiele jej prac polega na animowaniu twórczego procesu którego efekt jest wynikiem pracy kolektywnej. Artystka urodziła się w 1968 roku jest współzałożycielką feministycznej grupy artystycznej ƒƒ, wykłada malarstwo w Kunsthochschule Kiel, mieszka w Berlinie. 

Fundacja Transformacja to niewielka instytucja pozarządowa, utworzona w celu rozpowszechniania idei zrównoważonego rozwoju. Angażuje się w dialog na temat badań i wdrażanie rozwiązań umożliwiających ludzkości i innym gatunkom przeżycie na naszej planecie m.in. przy pomocy wiedzy i praktyk permakulturowych.

Miejskie Darcie Pierza to grupa osób pochodzących z różnych środowisk połączonych zamiłowaniem do tradycji śpiewu białego. Ta archaiczna forma śpiewu polega na wydobyciu potężnego, przeponowego głosu. Naszym przodkom towarzyszył wszędzie: na co dzień, przy pracach domowych, przy rytuałach, ceremoniach oraz świętach. Miejskie Darcie Pierza chce się przyczynić się do odrodzenia i spopularyzowania muzyki związanej z naszymi korzeniami.  Zespół przygotował własną artystyczną interpretację obrzędu sadzenia jabłoni, który będzie celebracją wspólnoty roślin i ludzi w środowisku miejskim. 

Kuratorki projektu: Joanna Sokołowska i Aleksandra Jach

Zaraz po spotkaniu, o godzinie 13:00 zapraszamy do ogrodu ms1 na ceremonię sadzenia jabłoni.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.