Ostatni spacer po wystawie "Zmiana pola widzenia". Prowadzi: Paulina Kurc-Maj

ms2, ul. Ogrodowa 19
12 października, niedziela, g. 17:00

W ostatnim dniu wystawy Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda zapraszamy na spacer po ekspozycji, który poprowadzi kuratorka Paulina Kurc-Maj. Będzie to okazja uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące rewolucji, która w latach międzywojennych dokonała się w projektowaniu graficznym. Artystyczna awangarda postulowała całkowitą zmianę zasad tworzenia komunikatów wizualnych, przede wszystkim unowocześnienie druku i pozbycie się "zbytecznych ozdób", co miało prowadzić do upowszechnienia nowej sztuki i oswojenia z nią szerokiego grona odbiorców.

Wystawa Zmiana pola widzenia przypomina, jak dokonywały się te przemiany, jakie konkretne rozwiązania proponowała awangarda oraz w jaki sposób i w jakim zakresie były one przejmowane przez główny nurt ówczesnej grafiki, m. in. reklamę, projektowanie książek i czasopism, czy propagandowe plakaty. Podczas ostatniego spaceru po wystawie o wszystkich tych procesach opowie Paulina Kurc-maj.

Przypominamy, że na ekspozycji można zobaczyć druki zaprojektowane między innymi przez takich artystów jak: Hans Arp, Herbert Bayer, Henryk Berlewi, Janusz Maria Brzeski, Cassandre, Tytus Czyżewski, Robert Delaunay, Sonia Delaunay, Fortunato Depero, Theo Van Doesburg, John Heartfield, Karol Hiller, Fernand Léger, El Lissitzky, Filippo Tommaso Marinetti,  László Moholy-Nagy, Piet Mondrian, Bruno Munari, Otto Neurath, Kazimierz Podsadecki, Enrico Prampolini, Xanti Schawinsky, Joost Schmidt, Kurt Schwitters, Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński, Ladislav Sutnar, Samuel Szczekacz, Mieczysław Szczuka, Karel Teige, Jan Tschichold, Teresa Żarnower i wielu innych.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.