Oprowadzanie Marka Styczyńskiego po wystawie "Ćwiczenia w autonomii"

ms¹, Więckowskiego 36
28 lipca, czwartek, godz. 17.00, wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie Marka Styczyńskiego po wystawie „Ćwiczenia w autonomii. Tamás Kaszás we współpracy z Anikó Loránt (ex-artists' collective)”.

„Ćwiczenia w autonomii” to próba wyobrażenia sobie przyszłych form wspólnotowego życia na Ziemi po spowodowanej katastrofą ekonomiczną i ekologiczną zagładzie obecnej cywilizacji.

Zaprojektowana przez Tamása Kaszása wystawa ma charakter zbliżony do prezentacji muzeów etnograficznych. Obejmuje prace Kaszása realizowane indywidualnie i we współpracy z Anikó Loránt (ex-artists' collective) od początku XXI wieku oraz nowe produkcje artystyczne stworzone specjalnie dla przestrzeni Muzeum Sztuki. Wystawa podzielona jest na dwie główne części: Archeologia przyszłości i Auto-antropologia. W pierwszej dzieła sztuki prezentowane są jako znaleziska archeologiczne, spekulatywne ślady (przyszłej) społeczności, która przetrwała zagładę nowoczesnej cywilizacji. Jej zrecyklingowane resztki funkcjonują wśród obiektów związanych z nowym budownictwem, rolnictwem, technologiami i kulturą, powstałych już w warunkach zaniku masowej przemysłowej produkcji, konsumpcji i nowoczesnej infrastruktury publicznej. W ramach Auto-antropologii koncepcja ta ujęta jest w mniejszej społecznej skali – ćwiczeń w autonomii życia i ekologii sztuki na przykładzie wspólnoty rodzinno-przyjacielsko-artystycznej (ex-artists' collective). Warsztat pracy kolektywu zakłada użycie łatwo dostępnych materiałów i technologii oraz przewiduje naukę samowystarczalności, co w rezultacie ma prowadzić do integracji rozwiązań formalnych, produkcyjnych i ideowych.

Sztuka jest dla Tamása Kaszása i ex-artists' collective laboratorium projektowania praktyk, wiedzy i estetyki, które mogłyby stać się pomocne w myśleniu o przyszłości. Propozycja artystów to próba wyobrażenia sobie tego, co nieznane, w oparciu o alternatywy istniejące, ale peryferyjne i marginalizowane w dominującym globalnie modelu gospodarki kapitalistycznej. Punktem odniesienia dla ich twórczości jest kolektywna wiedza ludowa, permakultura, oddolne ruchy społeczne i postępowe elementy modernistycznych utopii. Badają praktyki potencjalnie użyteczne w uzyskaniu autonomii od ekonomii opartej na nierównej akumulacji kapitału i rabunkowej eksploatacji zasobów oraz od technokratycznych organizacji państwowych. Łącząc różne rejestry wiedzy, pracują nad wyobraźnią ekologiczną przyszłych mieszkanek i mieszkańców Ziemi.

Kuratorka: Joanna Sokołowska
Koordynatorki: Monika Wesołowska, Beata Bocian
 


Tamás Kaszás, ur. w 1976 w Dunaújváros, Anikó Loránt ur. w 1977 w Székesfehérvár, studiowali na Wydziale Intermediów Węgierskiej Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Od 2002 współtworzą ex-artists' collective, mieszkają i pracują w Horány na wyspie Szentendrei.

Ich prace były pokazywane m.in. w S.M.A.K. w Gandawie, Ludwig Múseum i Kunsthalle w Budapeszcie, ICA Dunaújváros, Bunkrze Sztuki w Krakowie, w ramach 12. Biennale w Stambule.


Marek Styczyński – mgr inż. leśnictwa, ekspert w dziedzinie ekologii terenów górskich, zawodowo zajmuje się gatunkową ochroną roślin i zwierząt, rezerwatami przyrody i europejską siecią obszarów Natura 2000. Specjalizuje się w etnobotanice, jest autorem i współautorem przewodników po Karpatach (Słowacja, Spisz, Stary Sącz) oraz książek: „Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów” (Ruthenus, 2012), „Vággi Várri. W tundrze Samów” (Alter, 2013) i „Ucho jaka. Muzyczne podróże od Katmandu do Santa Fe” (Bezdroża, 2003) oraz wielu publikacji fachowych. 

Od trzech dekad zajmuje się eksperymentalną muzyką elektroakustyczną i nową muzyką rytualną (projekty: ex Teatr Dźwięku Atman, Karpaty Magiczne, Noise to Silence, Cyber Totem, Poor Diggers), którą prezentował m. innymi w USA, UK, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, a która została udokumentowana kilkudziesięcioma płytami i dokumentacją kilku projektów badawczych. Razem z żoną – dr Anną Nacher od 2014 roku prowadzą Ośrodek Praktyk Bioregionalnych BIOTOP Lechnica na słowackim Zamagurzu.

Mieszka w Krakowie.

Blogi autorskie: 
www.etnobotanicznie.pl 
www.magiccarpathians.com 
www.biotoplechnica.eu

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.