OPROWADZANIE KURATORSKIE: Zmiennokształtność: Eisenstein jako metoda

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36

Czas

23 czerwca 2018, sobota, 16.00

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Aleksandry Jach po wystawie Zmiennokształtność: Eisenstein jako metoda.

Wystawa opowiada o zmiennokształtności poprzez postać Siergieja Eisensteina. Wykorzystuje do tego biografię znanego reżysera i teoretyka, jego filmy, rysunki oraz teksty. Łączy dorobek artysty z jego wizualnymi inspiracjami oraz sztuką współczesną. 

Zmiennokształtność to siła przekreślająca granice pomiędzy myśleniem i działaniem, tworzeniem i destrukcją, organizmami i materią, życiem i śmiercią. Metamorfoza przeraża – rodzi kształty nieoswojone i nieprzewidywalne. Może także fascynować, kojarzyć się z wolnością i ucieczką przed normami. Odnalezienie się w tej dynamice i wykorzystywanie plastyczności ciała, materii i relacji jest umiejętnością wartą rozwijania. Polem eksperymentów z formą może być sztuka. Ćwiczy w rozciąganiu granic, przekraczaniu ich i wykreślaniu nowych. Oswaja ze zmianą. 

Artysta eksplorował potencjał metamorfozy przede wszystkim w swoich rysunkach. Eksperymentalny charakter tych prac nie tylko wiąże się z odkrywaniem nowych tematów i sposobów ekspresji, ale stanowi też klucz do zrozumienia twórczości autora jako działania skoncentrowanego na procesie. Rysunki były dla niego metodą tworzenia i myślenia: wizualnym dziennikiem pozwalającym na bieżąco notować ewolucję siebie i świata. Zmiennokształtność pozwala analizować Eisensteina i odwrotnie – Eisenstein staje się metodą w myśleniu o zmiennokształtności.

Aleksandra Jach – historyczka sztuki, kuratorka. Ostatnie projekty: "Awangarda i socrealizm" (festiwal teatralny, wspólnie z Martą Olejniczak i Piotrem Olkuszem, Teatr Nowy, Łódź, 2014); "Wszystko się ze sobą łączy" (program performatywny, festiwal Odnalezione w tłumaczeniu, Gdańsk, 2015); "Czas nie-ludzki, BWA Opole, 2016); „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody” (wystawa, wspólnie z Pauliną Kurc-Maj, Muzeum Sztuki w Łodz, 2017). Pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.