Oprowadzanie kuratorskie po wystawie &

ms¹, Więckowskiego 36
1 lipca 2017 r., sobota, godz. 12.00, wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzi Thibaut de Ruyter.

Wystawa & stanowi próbę zanurzenia się w otchłań działalności twórczej i doświadczenia estetycznego; to zaproszenie do świata składającego się z labiryntów, déjà-vu, subtelnych podobieństw, dzi-wacznych symetrii i niespodziewanych odkryć. 

Tytuł wystawy jest dyskretnym wyrazem uznania dla pracy doktorskiej Gillesa Deleuze’a Różnica i powtórzenie. Jest nim spójnik współrzędny „i” służący do łączenia dwóch słów, zredukowany do formy znaku typograficznego (potocznie zwanego po polsku etką), abstrakcyjnego symbolu przypominającego swoim kształtem labirynt lub niekończącą się pętlę. 

Wielu artystów przyzna, że dzieło sztuki jest często powtórzeniem pracy, która je poprzedzała, mimo że jego wydźwięk jest odrobinę różny. Powtarzalność jest inherentną cechą działalności artystycznej; jej źródłem jest nadzieja, że kolejne dzieło będzie lepsze od poprzedniego. Łatwo jednak się pogubić – powtarzać ten sam gest bez końca; stać się nieświadomym więźniem jednej i tej samej sytuacji. Oto nasza codzienność – jakże często mamy wrażenie, że żyjemy w labiryncie, którego wszystkie korytarze nieuchronnie prowadzą w miejsce podobne temu, z którego dopiero wyszliśmy. Mimo to wciąż wierzymy, że uda nam się coś zmienić. 

Ekspozycja składa się z ponad 100 rysunków Wacława Szpakowskiego, obszernego zbioru minimalistycznych prac Cécile Dupaquier, diagramów Suzanne Treister, filmów Anety Grzeszykowskiej, modeli Anny Orlikowskiej, niezwykłych wizji Henryka Morela i sitodruków Françoisa Morelleta, które grają z zasadą różnicy & powtórzenia, two-rząc estetyczny labirynt. 

Minimalizm i abstrakcjonizm są historycznie silnie związane z koncepcją różnicy & powtórzenia. Sztuka awangardowa z początków XX wieku, podobnie jak technologie obecne w naszym codziennym życiu, są także podporządkowane tym właśnie kategoriom. To one de-finiują zasady gry, czy mamy do czynienia z labiryntem, dziełem sztuki, Internetem czy naszym życiem. Z każdego z nich możemy ostatecznie nie znaleźć wyjścia.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.