Odzyskana awangarda. Dyskusja

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

28 listopada 2018, godz. 18:00

Wydarzenie towarzyszy wystawie Awangarda i państwo.

„Odzyskana awangarda” konfrontuje i porównuje podejścia ruchów awangardowych regionu, które są z założenia ponadlokalne, ponadnarodowe i internacjonalne. Punktem wyjścia do dyskusji jest wydana niedawno antologia manifestów i tekstów awangardystów teatralnych z krajów środkowej i wschodniej Europy. Spotkanie poprowadzi Przemysław Strożek, a towarzyszyć mu będą Karolina Czerska, Jan Jiřík, Małgorzata Leyko i Martynas Petrikas.

Po I wojnie światowej, w zupełnie nowym porządku politycznym, międzynarodowa wspólnota awangardy, artystów najpilniejsza okazywała się rewolucja, którą trzeba było przeprowadzić „u siebie”. Awangardy lokalne, paradoksalnie nazwijmy je „narodowymi”, wcale więc nie powielały istniejących wzorów (choć nie rezygnowały ani z ich pragmatycznego wykorzystania, ani z wzajemnych, stałych kontaktów), lecz kreowały własne sposoby działania, tworzyły własne środowiska, rozwijały się w charakterystycznych dla siebie kierunkach – a przy tym pielęgnowały jednak wspólne założenia i często posługiwały się podobnymi strategiami artystycznymi choć wciąż deklarowana, często ustępowała przed zadaniami lokalnymi: dla wielu.

Antologia opracowana przez międzynarodowy zespół badaczy (z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, ze Słowacji, Słowenii, z Ukrainy i Węgier) przedstawia czytelnikom idee teatralne sformułowane sto lat temu w jedenastu krajach przez artystów, którzy walczyli z mieszczańskim teatrem iluzji i wdrażali nowatorskie projekty kulturowe i artystyczne. Artyści ci dostrzegli, że w nowej sytuacji Europy (i ich własnych krajów – albo akurat szczęśliwie odrodzonych, albo radykalnie odmienionych) potrzebne są natychmiast nowe rozwiązania w sztuce. To one bowiem mogą podpowiadać i testować nowe formy projektowane dla „nowego człowieka”, sprawdzać w laboratoryjnych warunkach (teatru) działanie nowatorskich pomysłów, inicjować i przeprowadzać eksperymenty, akcentować zachodzące wokół zmiany i uświadamiać (sobie i widzom) charakter owych zmian i ich kierunek.

Publikacja “Awangarda teatralna w Europie Środkowo-Wschodniej. Wybór tekstów źródłowych” pod redakcją Ewy Guderian-Czaplińskiej i Małgorzaty Leyko powstała w ramach projektu “Reclaimed Avant-garde / Odzyskana awangarda” zainicjowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z instytucjami partnerskimi: Divadelný ústav – Słowacki Instytut Teatralny, Bratysława; SLOGI – Słoweński Instytut Teatralny, Lublana.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego kontynuuje badania w ramach projektu finansowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Wstęp: 1 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.