"Obrazy z akcentem. Uchodźcy na ekranie". Wykład Tomasza Majewskiego

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
21 października 2015, środa, g. 18:00

 

Od Hollywood żydowskich emigrantów lat 40. do włoskiego neorealizmu – temat  przymusowych uchodźców, szlaków ucieczek i obozów tymczasowych szukał dla siebie społecznie akceptowalnej formy na ekranie. Ikoniczne prezentacje obcych przybyszów od Casablanki Michaela Curtiza do Stromboli, ziemi bogów Roberto Rossliniego  i Exodus Otto Premingera – stają się kinowymi powidokami lat masowej migracji i jednocześnie wspomnieniami przesłonowym (screen memories) skutecznie blokującymi i skrywającymi pod melodramatyczną konwencją prawdziwe doświadczenia uchodźcze – także tych spośród uchodźców, którzy w licznych przypadkach o których będzie podczas spotkania mowa sami stanęli za kamerą – Eli Kazana, Billy Wildera, Maxa Ophülsa. W formie krytycznie przepracowanej  pierwotnie eskapistyczna konwencja „melodramatu uchodźczego” pojawia się w 1974 r. w Strach zżerać duszę Reinera Wernera Fassbindera z niepokojącą rolą El Hedi Ben Salema.

 

Tomasz Majewski - kulturoznawca, wykładowca w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. Wykładowca PWSFTViT. Redaktor książki "Migracje modernizmu. Nowoczesność i uchodźcy" (2014); autor książki "Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna" (2011); redaktor antologii "Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna" (2009), "Pamięć Shoah" (2009) i "Memory of Shoah. Cultural Representations and Commemorative Practices" (2010). Autor publikacji poświęconych wizualnym reprezentacjom pamięci Zagłady, filmowi dokumentalnemu, teorii kultury popularnej zamieszczonych w „Tekstach Drugich”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”, „Dialogu”.

 

Wstęp wolny.

Dzień Solidarności z Uchodźcami. 15 października 2015
Są takie chwile, kiedy trzeba głośno i wyraźnie wypowiedzieć swoje zdanie. Powiedzieć o wartościach, które łączą, a nie dzielą.  Porozmawiać o lękach, które można przezwyciężyć i nazwać zło, któremu trzeba się sprzeciwić. Dziś jest właśnie ta chwila.

Dzień 15 października 2015 w instytucjach publicznych, w placówkach kultury, w organizacjach pozarządowych i w mediach ogłaszamy Dniem Solidarności z Uchodźcami. W tym dniu chcemy powiedzieć wszystkim, którzy uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną, chaosem, głodem, pożogą i nędzą: „Jesteście u nas mile widziani!”. Bo Polska znana jest z gościnności i solidarności. Bo los uchodźcy i emigranta wpisany jest w naszą kulturę i historię. Bo potrafiliśmy i potrafimy okazać innym pomoc i współczucie.

Akcją Solidarności z Uchodźcami chcemy powiedzieć sobie nawzajem, wszystkim obywatelom i obywatelkom naszego kraju, że jest nas tyle, że damy radę pomóc wszystkim, którzy pomocy potrzebują. Chcemy pokazać, że ci, którzy wzniecają lęk, wrogość i niechęć wobec uchodźców,  którzy posługują się mową nienawiści, nie mówią głosem całego społeczeństwa. W Polsce nie ma zgody na rasizm. Nie ma zgody na hejt wobec słabszych, bezbronnych i tych w potrzebie.

15 października 2015 będziemy się zastanawiać, jak pomagać. Będziemy rozmawiać o tym, czego i dlaczego się boimy. Będziemy pytać o to, czego nie wiemy. Bo chcemy przezwyciężać wrogość i niechęć, lęki i uprzedzenia, obojętność i niewiedzę.

Pokażmy, że ludzi dobrej woli jest w Polsce bez liku!

Więcej informacji o Dniu Solidarności z Uchodźcami na stronie:
uchodzcymilewidziani.com

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.