Obrazy dzieciństwa: kopie i zniekształcenia (Benjamin/Nabokov). Wykład i seminarium prof. Adama Lipszyca

ms¹Salon de Fleurus, ul. Więckowskiego 36
27 kwietnia 2016, środa, godz.18.00, wstęp wolny

Berlińskie dzieciństwo około roku tysiąc dziewięćsetnego Waltera Benjamina i Pamięci, przemów Vladimira Nabokova to dwie literackie medytacje nad światem dzieciństwa, a zarazem nad samą możliwością wydobycia w tekście obrazów pamięci. Spoglądając na swoje dzieciństwo z drugiego brzegu katastrofy dojrzewania i emigracji, obaj pisarze zastanawiają się, na czym polega „autentyczny” obraz dzieciństwa, jaką rolę w jego konstruowaniu odgrywają pamięć oraz fantazja i jaką funkcję pełni ów obraz w konstrukcji naszego „ja”. Proponowane przez obu pisarzy rozwiązania są nader odmienne, rzucają wszakże na siebie nawzajem ostre światło, otwierając tym samym drogę wzajemnej dekonstrukcji.

Bezpośrednio po wykładzie zapraszamy na seminarium prof. Adama Lipszyca i zachęcamy do zapoznania się z omawianymi książkami: Berlińskim dzieciństwem około roku tysiąc dziewięćsetnego Waltera Benjamina i Pamięci, przemów Vladimira Nabokova.

Adam Lipszyc – dr. hab. nauk filozoficznych, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Tłumacz, eseista, badacz twórczości Waltera Benjamina. Autor następujących książek: Międzyludzie. Koncepcja podmiotowości w pismach Harolda Blooma (2005), Ślad judaizmu w filozofii XX wieku (2009), Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera (2011) i Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina (2012), Czas wiersza. Paul Celan i teologie literackie (2015). Laureat nagrody „Literatury na świecie” im. Andrzeja Siemka i nagrody Allianz Kulturstiftung.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.