O sztuce bez granic zwanej dziś awangardą. Wykład Ewy Kuryluk

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
18 maja 2017, czwartek, godz. 18.00, wstęp wolny

Wykład w ramach cyklu „Związki literatury i sztuk wizualnych w Polsce po 1945 roku”. Projekt badawczy koncentruje się na zjawiskach artystycznych świadczących o przywiązaniu do awangardowego modelu korespondencji sztuk lub też o próbach wypracowania sojuszu przedstawicieli obu dziedzin w niesprzyjających mu kontekstach społeczno-politycznych. Podstawowym kryterium wyboru case studies jest odpowiedniość dążeń sztuki i literatury w konkretnych momentach historycznych.

„Die Gedanken sind frei” (myśli są wolne) to nazwa piosenki ludowej z początku XIX wieku — produkt oświeconego Śląska. Artyści walczyli o wolność od zawsze, jak Fidiasz, już w Atenach za czasów niewolnictwa, czy też w czasach, gdy groziło im spalenie na stosie przez inkwizycję. Również dwudziestowieczna sztuka realizowała odwieczne marzenia o artyście wolnym, dużo przy tym ryzykując . Co nam dziś z tej wolności pozostało? 

Odpowiedź na to pytanie będzie tematem wykładu Ewy Kuryluk „O sztuce bez granic zwanej dziś awangardą”.


Ewa Kuryluk – malarka, fotografka, pisarka w języku polskim i angielskim. Wystawiała swoje prace na ponad 40. wystawach indywidualnych i 60. zbiorowych na całym świecie. Współtwórczyni i członkini redakcji „Zeszytów Literackich”; autorka licznych prac eseistycznych poświęconych sztuce: m.in. „Wiedeńska apokalipsa”, „Salome albo o rozkoszy. O grotesce w twórczości Aubreya Beardsleya”, „Podróż do granic Sztuki”, „Weronika i jej chusta”. Kuryluk jest także autorką utworów literackich, takich jak: „Wiek XXI”, „Grand Hotel Oriental”. Nominowana do Nagrody Nike 2005 za zawierającą wspomnienia z dzieciństwa powieść „Goldi. Apoteoza zwierzaczkowatości”. W 2010 nominowana do Nagrody Literackiej Nike za „Frascati”. Mieszka w Paryżu i Warszawie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.