Nowe Centrum Łodzi a rewitalizacja miasta

ms1, ul. Więckowskiego 36
14 maja 2014, środa g. 17 30

z cyklu "spotkania miastotwórcze"

Nowe Centrum coraz wyraźniej rysuje się w świadomości łodzian. Symboliczne przeniesienie centrum budzi jednak obawę, czy pozostałe obszary miasta na tym nie ucierpią. Czy koncentracja nowych inwestycji w przestrzeni dającej pełną swobodę działania nie pogłębi problemów trudnego do zagospodarowania  śródmieścia? Jak kreowany na prestiżowy obszar Nowego Centrum może pomóc w procesie rewitalizacji, czy jedynie osłabi ekonomiczną atrakcyjność podupadłych dzielnic?

Zagospodarowywanie Nowego Centrum zbiegnie się z realizacją planów rewitalizacji kwartałów łódzkiego śródmieścia. Oba trudne i kosztowne przedsięwzięcia powinny być ze sobą ściśle powiązane. Jak Nowe Centrum może wpłynąć na swoje najbliższe otoczenie? Czy obszar ten będzie autentycznym miejscem dla kultury i ile takich przestrzeni potrzebuje i jest w stanie utrzymać Łódź? Co stanie się z zachodnimi dzielnicami miasta wobec intensywnego promowana i doinwestowana wschodniej części centrum?

W dyskusji udział wezmą: Dr inż arch. Małgorzata Hanzl (Zakład Projektowania Urbanistycznego Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej), Błażej Moder (dyrektor zarządu Nowego Centrum Łodzi) i Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi). Spotkanie poprowadzi: Błażej Filanowski.

Spotkania miastotwórcze  – to cykl dyskusji o ideach rozwoju Łodzi i propozycjach zatrzymania zachodzących w niej niepokojących zjawisk. Spotkania będą miały na celu krytyczną analizę wizji miasta i sposobów ich realizacji. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na koncepcje i doświadczenia wypracowane w Łodzi. Inspiracją do stworzenia cyklu jest dziedzictwo miasta nowoczesności i dynamicznego rozwoju, w którym realizowano bezprecedensowe idee, o czym świadczy historia samego Muzeum Sztuki. Każde spotkanie rozpocznie wystąpienie eksperta, stanowiące próbę zdiagnozowania problemu i będące punktem wyjścia do dyskusji z publicznością i gośćmi panelu. 

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.