Noc nie jest wystarczająco ciemna

Wybrane lokalizacje na terenie Łodzi
29 października – 19 listopada 2014

Projekt Tomasza Koszewnika, laureata “Wspólnego projektu”.

"Pogrążony w nocy. Podobnie jak się czasem pochyla głowę, aby rozmyślać, tak pogrążyć się całkiem w nocy. Dokoła ludzie śpią. Małe widowisko, niewinne okłamywanie samego siebie, że śpią w domach, w solidnych łóżkach, pod solidnym dachem, wyciągnięci lub skuleni na materacach, na prześcieradłach, pod kołdrami, w rzeczywistości są jak kiedyś i jak potem w pustynnej okolicy (…) Dlaczego czuwasz? Ktoś musi czuwać. Ktoś tu musi być.” (Franz Kafka, "Nocą", przeł. Roman Karst, w: tegoż, "Nowele i miniatury", PIW, Warszawa 1961, s. 345)

Po zmroku przestajemy patrzeć. Widzimy, ale wzrok już nie jest naszym zmysłem orientacji. Wyciszamy się, aby zobaczyć tą nigdy niewystarczająco bezgłośną noc. Przez ściany, rury, drzwi dzielące i łączące nasze mieszkania przenikają odgłosy innej codzienności. Nienachalnie i mimochodem. Dźwięki są dzielone w dyskretny, intymny sposób. Czasem przepływają obok, zupełnie niewychwycone. 

Do projektu „Noc nie jest wystarczająco ciemna” Tomasz Koszewnik wraz z kuratorką Katarzyną Słobodą (Muzeum Sztuki w Łodzi) zaprosił do współpracy Piotra GwaderęOlę Kozioł, Martę KulęSławasa LewegoMichała Rupniewskiego i Pawła Sokołowskiego.

Muzycy zagrają pięć koncertów w prywatnych mieszkaniach, sali prób, hotelu i w pomieszczeniach niedostępnych dla publiczności, która będzie nasłuchiwać i podsłuchiwać tropiąc dźwięki otoczenia. Słuchaczami koncertów będą jednak przede wszystkim nieświadomi i przypadkowi mieszkańcy oraz przechodnie.

29 października 2014, środa g. 20-22.00, ul. Brzeźna 3
5 listopada 2014, środa g. 20-22.00, ul. Gdańska 19
16 listopada 2014, niedziela g. 6-7.00 (rano), Bałuty, w pobliżu ul. Żurawiej
17 listopada 2014, poniedziałek, g. 18-19.00, ul. Częstochowska 63h
19 listopada 2014, środa, g. 21-22.00, Hotel Światowit, pokój 601, ul. Kościuszki 68

Tomasz Koszewnik jest laureatem drugiej edycji konkursu „Wspólny projekt”, realizowanego przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Fundację Sztuki Polskiej ING, którego tegorocznym tematem była „intymność”. „Wspólny projekt” kładzie nacisk nie tylko na efekt (wystawę, publikację, itp.), ale przede wszystkim na proces realizacji projektu młodego artysty w ścisłej współpracy z obiema instytucjami.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.