NOC MUZEÓW: Akcja "Realne/wirtualne", Sala Neoplastyczna w rzeczywistości wirtualnej, "POE MAT" Cezarego Bodzianowskiego

Po raz kolejny zapraszamy na Noc Muzeów w Muzeum Sztuki. Akcja „Realne/wirtualne”, działanie artystyczne Cezarego Bodzianowskiego „POE MAT”, Sala Neoplastyczna wraz z dziełami w rzeczywistości wirtualnej oraz oprowadzanie kuratorskie - oto, co czeka Odwiedzających w tym roku w ms. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na wybrane obowiązują zapisy. Ostatnie wejście do Muzeum o godz. 00:30. Szczegółowe informacje: 

Noc Muzeów w ms²
ul. Ogrodowa 19, godz. 18:00 – 1:00

Wystawy:

„Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”
„Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”

Akcje:  

„Realne/wirtualne”
czas trwania: 18:00 – 1:00

Choć oryginały arcydzieł Władysława Strzemińskiego czy Katarzyny Kobro z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi od 25 kwietnia ogląda publiczność Muzeum Sztuki Nowoczesnej Reina Sofia w Madrycie, gdzie do 18 września 2017 roku potrwa wystawa pary wybitnych awangardzistów, na czas Nocy Muzeów ich prace powrócą do Łodzi. W wirtualnej postaci.

Na czternastu wyspach archipelagu ekspozycji „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku” pojawi się czternaście stanowisk do wirtualnego kontaktu ze sztuką. Każdorazowo – poprzez inny wehikuł, odwołujący się do innych zmysłów, innej wiedzy i innych umiejętności. Bo dzieła możemy poznawać także przez kopie, przez fałszerstwa i reprodukcje – ale także przez gadżety, audioprzewodniki czy druk wypukły. Znajdą się one w galerii, by każdy mógł przywołać stojące za nimi dzieła.

Szlakiem „Realne/wirtualne” prowadzić będzie specjalna ulotka przygotowana na Noc Muzeów, która pomoże w łatwym znalezieniu wszystkich trzynastu „realno-wirtualnych” prac.
 

„Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”. Oprowadzanie kuratorskie na finisaż wystawy
początek: 00:00, obowiązują zapisy 

Dokładnie o północy odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”, które poprowadzi Paulina Kurc-Maj. Będzie to ostatnia okazja, aby zobaczyć jeden z najważniejszych projektów wystawienniczych Roku Awangardy w Polsce. Podczas spaceru po ekspozycji kuratorka opowie o tym, jak sztuka awangardowa rejestrowała zmiany w relacji człowieka do środowiska, inspirowane przede wszystkim rozwojem nauk przyrodniczych i technologii. Aby móc prześledzić ten proces, na wystawie zgromadzono ponad 150 dzieł wybitnych artystów wypożyczonych z kolekcji publicznych i prywatnych, m.in. Tate w Londynie, Centre Georges Pompidou w Paryżu, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, The State Museum Of Contemporary Art - Costakis Collection w Salonikach czy Moderna Museet w Sztokholmie. A wśród nich takie nazwiska, jak choćby: Jean (Hans) Arp, Aleksander Archipenko, Janusz Maria Brzeski, Alexander Calder, Le Corbusier, Robert Delaunay, Max Ernst, Naum Gabo, Karol Hiller, Wasily Kandyński, György Kepes, Paul Klee, Katarzyna Kobro, Michaił Łarionow, Kazimierz Malewicz, Michaił Matiuszyn, Piet Mondrian, Edvard Munch, Lubow Popowa, Man Ray, László Moholy-Nagy, Aleksander Rodczenko, Kurt Schwitters, Alfred Stieglitz, Władysław Strzemiński i inni.

Na oprowadzanie obowiązują zapisy pod nr tel. 605 060 063. Telefon czynny w godz. 8:00-16:00 (pn.-pt.) 

 

Noc Muzeów w ms¹
ul. Więckowskiego 36, godz. 18:00 – 1:00

Wystawy:

„Stephen Kaltenabach, Indeks możliwości”

Akcje:

„POE MAT”

ms¹ w Noc Muzeów zaprasza na „POE MAT” – działanie artystyczne Cezarego Bodzianowskiego, jednego z najważniejszych współczesnych performerów. Akcję będzie można obserwować od godz. 18:00 z perspektywy powierzchni biurowych muzeum, na co dzień niedostępnych dla publiczności. Na to wyjątkowe przedsięwzięcie site specific zapraszamy do wnętrz pałacu Maurycego Poznańskiego do godziny 21:00.
 

„Wirtualne/realne” w Sali Neoplastycznej

Wierną rekonstrukcję Sali Neoplastycznej mogą obecnie oglądać goście Museo Reina Sofia w Madrycie na przygotowanej przez Muzeum Sztuki wystawie „Kobro i Strzemiński. Prototypy awangardy”. W stolicy Hiszpanii znalazły się oryginały dzieł artystów z kolekcji ms. Odwracając sytuację madrycką, na Noc Muzeów przygotowaliśmy możliwość obejrzenia realnej Sali wraz z… wirtualnymi dziełami. Korzystając ze specjalnie zaaranżowanego stanowiska, publiczność będzie mogła w wirtualnej rzeczywistości zobaczyć m.in. dzieła Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Theo van Doesburga, Henryka Stażewskiego Jeana Heliona i Vilmosa Huszara z zupełnie innych, niedostępnych podczas tradycyjnego zwiedzania, perspektyw.

Prezentacja została przygotowana przez grupę Plastic

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.