Noc Muzeów 2016 w Muzeum Sztuki w Łodzi

Akcja edukacyjna JESTEM W KROPCE

ms², ul. Ogrodowa 19
14 maja 2016 (sobota), godz. 18:00 - 15 maja 2016 (niedziela), godzina 01:00


Podczas Nocy Muzeów gości odwiedzających ms² będzie czekać nie lada wyzwanie. Na każdym piętrze wystawy „Atlas Nowoczesności. Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku” pojawią się stanowiska z kartami pracy, które pozornie będą stawiać przed gośćmi Muzeum proste zadanie: „połącz kropki”. Nie zostaną one jednak ponumerowane, a ich połączenie będzie wymagało znajomości naszej kolekcji – wykonane zadanie odsłoni zaś dzieło znajdujące się na ekspozycji.

Każdy, komu się to uda, będzie mógł przystąpić do łączenia kropek na ścianie. Tyle że jedna osoba będzie mogła zrobić tylko jedną linię. W ten sposób przez całą Noc Muzeów powstawać będzie ogromne kolektywne dzieło sztuki – mural uświetniający ścianę przed Działem Edukacji.
Postaw zatem kropkę nad i – i przyjdź do Muzeum.Nocne KINO MS

"Zagadka Gertrudy Stein albo pół żartem, pół sztuka" , 2009

reż. Philippe Mora

 

ms1, ul. Więckowskiego 36, sala odczytowa (1 piętro)

Termin akcji: 14 maja (sobota)

Godziny rozpoczęcia seansów: 18:15; 19:45; 21:15; 22:45

Czas trwania Nocy muzeów w ms1: 14 maja 2016 (sobota), godz. 18:00 - 15 maja 2016 (niedziela), godzina 01:00

Fałszywy dokument w reżyserii Philippe’a Mory to mistrzowskie dzieło purenonsensu, obraz w duchu produkcji grupy Monthy Python. Bohaterką filmu jest Gertruda Stein, a jego zasadniczym tematem „życie po życiu” tej ikony paryskiej bohemy, przyjaciółki Picassa, Cézanne’a czy Hemingwaya, która w ujęciu Mory jedynie upozorowała swoją śmierć w 1946 roku. Reżyser staje się tu detektywem tropiącym ślady jej rzekomej widmowej egzystencji zarejestrowane w materiale filmowym zarejestrowanym przez Hitchcocka, Dalego, Duchampa, czy Warhola.
UWAGA: Film tylko w angielskiej wersji językowej

 

'The Gertrude Stein Mystery or Some Like It Art', 2009, directed by Philippe Mora

A fake documentary directed by Philippe Mora is a masterpiece of pure nonsense, a picture in the spirit of Monthy Python productions. Its heroine is Gertrude Stein and the principal subject is the “life after life” of the icon of the Parisian bohemian community, a friend of Picasso, Cézanne or Hemingway who, according to Mora, faked her death in 1946. The director becomes a detective seeking traces of her alleged phantom existence recorded by Hitchcock, Dali, Duchamp or Warhol in film footage.

 

O północy Paryż w Muzeum Sztuki

ms1, ul. Więckowskiego 36
Termin akcji: 15 maja (niedziela), godz. 00:00
Czas trwania Nocy muzeów w ms1: 14 maja 2016 (sobota), godz. 18:00 - 15 maja 2016 (niedziela), godzina 01:00

Ostatnim akordem Nocy Muzeów w ms1 będzie wykład Małgorzaty Wiktorko w przestrzeni wystawy „Salon de Fleurus”. Spotkanie rozpocznie się o północy i będzie nawiązaniem do wieczorno-nocnych zebrań towarzyskich w paryskim mieszkaniu Gertrudy Stein przy Rue de Fleurus 27. Uczestnicy posłuchają opowieści o oryginalnym salonie prowadzonym przez słynną amerykańską pisarkę, miejscu spotkań takich artystów, jak Henri Matisse czy Pablo Picasso, o początkach sztuki nowoczesnej i o samej wystawie prezentowanej w Muzeum Sztuki, która od 1992 do 2013 roku pokazywana była w Nowym Jorku, a od tego czasu wędruje po całym świecie. Na koniec zaś Małgorzata Wiktorko zaprosi również publiczność do rozmowy/zastanowienia się nad problematyką kopii i oryginału we współczesnym świecie.

UWAGA: Ze względu na charakter ekspozycji ilość miejsc ograniczona

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.