Noa Shadur, Entropia - performans

ms¹, ul. Więckowskiego 36
12 lutego 2017 r., niedziela, godz. 14.00 i 17.00 (czas trwania 40-60 min.), wstęp wolny

W ramach wystawy Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności

Z udziałem: Ilany Bellahsen, Einat Betsalel, Aviv Horovitz, Ayelet Nadav

Realizacja: Katarzyna Mróz

Entropia to praca oparta na tanecznych kompozycjach Noi Eshkol, artystyki i badaczki ruchu, której prace pokazujemy na wystawie Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności. W latach 50. współtworzyła ona system Notacji ruchu Eshkol-Wachman, który pozwalał na mapowanie ruchu ciała w przestrzeni z użyciem jakości geometrycznych – ruch stawał się tym samym materią, którą można zmierzyć, uporządkować i policzyć. System ten był używany nie tylko w obszarze sztuki, ale również w domenie nauki, stając się ogromnie ważnym narzędziem do eksplorowania zasadniczych właściwości ruchu.

Noa Shadur, badając i re-interpretując taneczne kompozycje Eshkol, stawia wyzwanie jej koncepcji ruchu. Przepracowuje emocjonalne, tematyczne i fizyczne napięcia w pracach Eshkol by ujawnić iluzyjną naturę porządku w ruchu – według niej organizacja i kontrola ciała skrywa ledwo wyczuwalny chaos.

W ramach wystawy Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności choreografia ta przybierze formę procesu rozgrywającego się na oczach widza,  w trakcie którego tancerki, performując równocześnie w kolejnych przestrzeniach muzeum, interpretują relacje ciała, ruchu, przestrzeni i dźwięku.

Entropia została wyprodukowana w 2015 roku przez The Israeli Lottery Council for the Arts jako część projektu Following Footsteps, powstałego we współpracy z Tel-Aviv Museum of Modern Art. 

Noa Shadur jest niezależną choreografką i artystką wideo zamieszkałą w Tel Awiwie. Ukończyła  kierunek Taniec i choreografia w ArtEZ Institute for the Arts w Arnhem (Holandia). Jej prace pokazywane były na festiwalach w Izraelu i poza jego granicami. Shadur uczy i gościnnie choreografuje w takich instytucjach, jak ArtEZ Institute for the Arts (Holandia), Kibbutz Gaaton Workshop (Izrael); Kibbutzim College (Tel Awiw, Izrael), Academy for Dance and Music (Jeruzalem). Zdobyła nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę dla obiecującej choreografki od Izraelskiego Ministerstwa Kultury (2009, 2014), pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym No Ballet (2013, Ludwigshafen, Niemcy), stypendium DanceWEB na Impulstanz w Wiedniu (2010), pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Vdance  w Tel Awiwie, certyfikat uznania na American Dance Festival, Dance for the Camera, najlepszy film na POOL07 Festival (Berlin, Niemcy).           

http://www.noashadur.com/

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.