Niedziela w Muzeum: Szwalnia Domu Mody Limanka

INFO

Miejsce

ms1, ul. Więckowskiego 36

Czas

14 kwietnia 2019, niedziela, g. 12:00-16:00

Prowadzą

Dział Edukacji, Dom Mody Limanka, ms17

Notatki, stare zdjęcia, katalogi na temat twórczości Kobro i Strzemińskiego, pamiątki po pracy w roli okrętowej lekarki – to rzeczy, które przekazała do archiwum Muzeum Sztuki Nika Strzemińska, córka obojga artystów. Między tymi przedmiotami znaleźliśmy coś jeszcze – starą zabawkę, wymęczoną dziecięcą przyjaźnią, około 60-letnią maskotkę-pieska bez jednej łapy. Jak dużą sentymentalną wartość musiała mieć ta lalka skoro zdecydowała się ją zachować dorosła kobieta? Czy piesek mógł być prezentem od jednego z rodziców? A może Katarzyna Kobro, wykonała go dla córki własnoręcznie? Wiemy, że było tak w przypadku maskotki królika, z którą dorosła Nika Strzemińska również nigdy się nie rozstała, a także, że Kobro była znana ze swojej miłości do psów. Nawet muzeum otwarte ma swoje tajemnice.

W trakcie pierwszej w tym roku Niedzieli w Muzeum będziecie mogli zobaczyć maskotkę i spróbować wyczytać jej historię z wiernych psich oczu, zmęczonych szwów i łat. W ramach Szwalni Domu Mody Limanka będzie się działo jednak wiele więcej. Specjalnymi gośćmi wydarzenia będzie łódzki kolektyw artystyczny, który przygotował wystawę Prototypy: Dom Mody Limanka. Nowa kolekcja. Specjalnie na ta okazję artyści przekształcili przestrzeń wystawienniczą na parterze ms1 w showroom przypominający sieciówki odzieżowe. Ubrania na wieszakach i podestach, inspirowanych ekspozytorami autorstwa Strzemińskiego, są bezwstydną zrzyną z dzieł sztuki z kolekcji Muzeum. Kolory, wzory i kształty, które mogliście zobaczyć wcześniej na naszych wystawach rozpoznacie teraz w wykonanych z tandetnych materiałów koszulkach, bluzach i spodniach. Do tego sklepu nie przychodzicie na zakupy, ale żeby budować swój image krzykliwymi fotkami na insta. „W Domu Mody Limanka wierzymy, że na modę składa się suma małych rzeczy: to jak żyjesz, jak oddychasz, mówisz czy tworzysz. To wszystko zawsze jest w awangardzie. Jesteśmy ludźmi z pasją, którzy tak jak ty chcą być rewolucją! (…) Niech żyje powierzchnia!” piszą o swoich działaniach w muzeum artyści z DML. Tak jak cała ta wystawa, również program Niedzieli w Muzeum będzie dotyczył związków mody i sztuki, produkcji ubrań i kreowania wizerunku, a wszystko to z właściwym dla kolektywu poczuciem humoru i dystansem. 14 kwietnia zapraszamy do ms1 i nowo otwartej sali warsztatowej na dzień pełen wydarzeń.


Program:

12.30 – 13.00 Wykład o maskotkach szytych przez Katarzynę Kobro

13.00 – 15.00 Warsztat dla dorosłych Zabawka ze skrawka

Szycie maskotek z odpadów materiałowych po produkcji wystawy „Prototypy: Dom Mody Limanka, Nowa kolekcja”.

13.00 – 16.00 Filmy reklamowe

Goście, zainspirowani kolekcją DML i materiałami promującymi wystawę, będą mogli spróbować swoich sił jako gwiazdy reklamy i copyrightingu.

13.30 – 15.00 Warsztat dla dzieci Super Look

Na warsztatach z Domem Mody Limanka nietypowi modele zechcą ubrać się w dzieła z muzealnej kolekcji. Pod okiem profesjonalnych fashionistów zaprojektujemy unikatową stylizację i wykonamy projekt wprost na muzealną ściankę.

14.00 – 14.30 Pokaz mody DML

14.00 – 15.00 Permanentne spaghetti

Wspólne gotowanie i jedzenie.

15.00 – 16.00 Moda jest w sztuce, sztuka jest w modzie

Wykład o inspiracjach sztuką w modzie.


Niedziele w Muzeum to cykl zainicjowany w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 60. Wernisaże, oprowadzania, spotkania z artystami, konkursy, kiermasze czy pokazy mody – wydarzenia artystyczne i rozrywkowe przeplatały się ze sobą we wnętrzach, ogrodzie i na dziedzińcu dawnego pałacu Maurycego Poznańskiego przy ulicy Więckowskiego 36. Niedziela w Muzeum wpisywała się w ideę muzeum otwartego, realizowaną przez ówczesnego dyrektora, Ryszarda Stanisławskiego

Dom Mody Limanka czyli kolektyw Tomasza Armady, Dominiki Ciemięgi, Sasy Lubińskiej i Kacpra Szaleckiego. Od momentu pojawienia się na łódzkiej scenie artystycznej w 2017 roku zostali okrzyknięci mianem cudownych dzieci rodzimej mody, fotografii i programów antykulinarnych. W krótkim czasie działalności – prowadzonej głównie w mieszkaniu, którego lokatorami są̨ członkinie i członkowie DML – udało im się̨ zorganizować́ kilkadziesiąt akcji, koncertów i innych przedsięwzięć́, często z gościnnym udziałem kolejnych twórców.

Bilet: 1 zł

Dziękujemy firmie Impall za wypożyczenie maszyn do szycia Juki.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.