Niedziela w Muzeum

ms1, ul. Więckowskiego 36
25 sierpnia 2013, niedziela, g. 12.12 - 16.16  

Socrealizm to jedyna akceptowana doktryna artystyczna – taka wiadomość dla Muzeum Sztuki w latach 50. oznaczała konieczność pośpiesznego przeniesienia awangardowych dzieł do magazynu. Sierpniowa „Niedziela w Muzeum” przypomni politykę i retorykę komunistycznych władz, ale także sentymentalnie przywróci prozę życia, estetykę i rozrywki socjalistycznej rzeczywistości.

Awangarda do magazynu

Na drugim piętrze muzeum o godzinie 13.13 rozpocznie się stylizowany na lata 50. odczyt. Małgorzata Wiktorko objaśni w nim przyczyny zamalowania „niezrozumiałej dla społeczeństwa” Sali Neoplastycznej i wprowadzenia na jej miejsce dzieł realizmu socjalistycznego.

PRL-owski festyn

Od godziny 12.12 zapraszamy do zabawy w PRL-owskim stylu. Dla dzieci odbędzie się turniej gier podwórkowych (klasy, guma, zośka, kapsle, kocia kołyska) oraz zajęcia pod opieką profesjonalnego clowna. Dla wszystkich uczestników przygotowany zostanie poczęstunek z epoki: wata cukrowa, pampuchy, kaszanka, leniwe z cukrem, kompoty owocowe – czyli bar mleczny w plenerze. Nie zabraknie także napojów z saturatora. Aby wprowadzić uczestników w odpowiedni nastrój, przygotowano okolicznościową scenografię z rekwizytami nawiązującymi do propagandowego wizerunku pracy i życia socjalistycznego człowieka. Na dziedzińcu odbędzie się kiermasz przedmiotów i książek z epoki. Oryginalną pamiątką z festynu może być także zdjęcie w stroju „przodownika pracy”. Festyn zakończy karaoke pieśni PRL-owskich. W czasie całego wydarzenia otwarta będzie kawiarnia ms cafe.

W ms1 zostanie zaprezentowana ekspozycja archiwalnych zdjęć z wydarzeń w ramach cyklu „Niedziela w Muzeum” z lat 70 i 80. Na zdjęciach zostały zarejestrowane pokazy mody, wernisaże, koncerty, wystawy, konkursy, kiermasze, spotkania z artystami oraz wydarzenia artystyczne. „Niedziela w Muzeum” wpisywała się w ideę muzeum otwartego, realizowaną przez ówczesnego dyrektora Ryszarda Stanisławskiego. Chcąc ułatwić publiczności dostęp do sztuki Stanisławski liczył się z potrzebami każdego odbiorcy, dlatego program niedzielnych imprez był zróżnicowany, a jego oferta skierowana do możliwie najszerszej grupy.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.