Niedziela w Muzeum

ms1, ul. Więckowskiego 36
28 lipca 2013, niedziela, g. 12.12 – 16.16

Sesja Jogi Śmiechu, Kuchnia Pięciu Przemian, warsztaty dla dzieci, oprowadzanie po wystawach, niecodzienna sesja fotograficzna – Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza na reaktywację cyklu Niedziela w Muzeum w ms1. Niedziele zainicjował dyrektor muzeum Ryszard Stanisławski w latach 70. Reaktywacja stanowi powrót do tej idei, łączącej sztukę i zabawę w nieformalnej, festynowej atmosferze.

Śmiech to zdrowie

W optymistycznym, cholerycznym lub flegmatycznym nastroju przewodnicy będą oprowadzać widzów po wystawie Cezary Bodzianowski. To miejsce nazywa się Jama. Zgodnie ze swoim temperamentem będą objaśniać i interpretować dzieła sztuki. Nastrój oprowadzających będzie odzwierciedlać ich ubiór. Piotr Bielski poprowadzi 45‑minutową sesję Jogi Śmiechu. Robienie min oraz śmiesznych gestów działa rozluźniająco i relaksująco – oczywiście wszystko dla zdrowia. Na pytania, czy wegetariańskie jedzenie może być lekarstwem oraz czy warto jeść produkty sezonowe i lokalne odpowie Agata Żyźniewska. Po części teoretycznej uczestnicy będą mogli przygotować własne dania w plenerze przy użyciu grilla lub na palnikach gazowych.

Pocztówka z ms1

Muzeum Sztuki przygotowało specjalne atrakcje w estetyce nadmorskiej miejscowości turystycznej. Na dziedzińcu stanie „stand” na bazie słynnego zdjęcia trójki członków grupy „a.r.” – Katarzyny Kobro, Juliana Przybosia, Władysława Strzemińskiego. Widz będzie mógł „wcielić się” w Juliana Przybosia i zrobić sobie pamiątkową fotografię ze Strzemińskim i Kobro. Zdjęcia wykonywane są na miejscu przez fotografa i natychmiast drukowane na papierze fotograficznym w pocztówkowym formacie. Obok można kupić znaczki, przybić okolicznościowy stempel i wrzucić zaadresowaną kartkę do skrzynki pocztowej. Na dziedzińcu będzie można także zakupić pamiątki w postaci wydawnictw ms oraz wyselekcjonowanych przez małą literę książek o sztuce.

Kolejną atrakcją będzie warsztat dla dzieci Mądry Mondrian po szkodzie / w ogrodzie, poświęcony drodze malarstwa od obserwacji natury do abstrakcji geometrycznej. Prowadzący pokażą najmłodszym, gdzie w jabłonce kryją się kąty proste oraz wyjaśnią, dlaczego niektóre barwy nazywa się podstawowymi.  Dla spragnionych „turystów” dostępna będzie oferta ms cafe, kawiarni mieszczącej się w budynku Muzeum Sztuki przy ulicy Więckowskiego.

Wstęp wolny.

Niedziele w Muzeum to cykl zainicjowany w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 70. i 80. Pokazy mody, wernisaże, zwiedzanie wystaw, konkursy, kiermasze, spotkania z artystami – wydarzenia artystyczne i rozrywkowe przeplatały się ze sobą we wnętrzach, ogrodzie i na dziedzińcu dawnego pałacu Maurycego Poznańskiego przy ulicy Więckowskiego 36. Niedziela w Muzeum wpisywała się w ideę muzeum otwartego, realizowaną przez ówczesnego dyrektora, Ryszarda Stanisławskiego. Chcąc ułatwić publiczności dostęp do sztuki, Stanisławski liczył się z potrzebami każdego odbiorcy, dlatego program niedzielnych imprez był zróżnicowany, a jego oferta skierowana do możliwie najszerszej grupy.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.