Neo-poetyka: Synteza jabłonki. Sala Neoplastyczna, Piet Mondrian oraz pion i poziom

Niebostan, ul. Piotrkowska 17
17 listopada 2015, wtorek, g. 19:00
wstęp wolny

Władysław Strzemiński, projektując Salę Neoplastyczną, postawił przed sobą radykalne ograniczenia: tylko trzy barwy i tylko trzy-niekolory, tylko piony i poziomy, tylko asymetria. Te rygory do sztuki wprowadził Piet Mondrian, twórca, który od botanicznej wręcz uwagi poświęcanej obserwacji chryzantemom doszedł do surowej geometrii połączonej z metafizyką. 

„Neo-poetyka” to cykl wykładów poświęconych Sali Neoplastycznej. Otwartej w 1948 roku i zamkniętej w 1950 roku. Oryginalnej, a zarazem zrekonstruowanej. Postrzeganej jako dzieło, a jednocześnie – pomieszczenie na inne dzieła. Jawiącej się jako sztuka czysta, ale i użytkowa. Rdzeń Muzeum Sztuki w Łodzi, sala – legenda. Cykl ośmiu wykładów „Neo-poetyka” to drobiazgowa analiza i interpretacja najważniejszej w Polsce przestrzeni wystawienniczej – „Sali Neoplastycznej” Władysława Strzemińskiego.

Wykłady prowadzi dr Leszek Karczewski, kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.