"Nahum Tevet w perspektywie sztuki instalacji". Wykład prof. Itzhaka Goldberga

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
23 marca 2017, czwartek, godz. 18:00, wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975”.

Serdecznie zapraszamy na wykład profesora Itzhaka Goldberga „Nahum Tevet w perspektywie sztuki instalacji”, który towarzyszy wystawie „Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972-1975”. Wystawa prezentuje ważny cykl w twórczości izraelskiego artysty, nawiązując do szerszego kontekstu artystyczno-historycznego, w tym minimalizmu, który zdominował światową sztukę końca lat 70. XX wieku. Prace na szkle Teveta doskonale wtapiają się w eksperymenty prowadzone w skali międzynarodowej przez większość postępowych artystów w tamtych czasach. Wykład Itzhaka Goldberga skupi się jednak wokół innego ważnego aspektu działalności twórczej Nahuma Teveta, instalacji. Autor książki „Installations” (2014) omówi związek artysty z minimalizmem oraz napięcia, które uzyskuje on łącząc przestrzeń zajętą z przestrzenią pustą. Podczas swojego wykładu, wskaże on relację pomiędzy instalacją rozumianą jako praca o charakterze międzynarodowym a konkretną jej specyfiką stworzoną przez izraelskiego artystę z kibucu. 


Itzhak Goldberg – jest profesorem Historii Sztuki na Uniwersytecie Jean Monnet Saint-Etienne we Francji oraz członkiem Centre Interdisciplinaire d’Etudes et de Recherches sur l’Expression Contemporaine (CIEREC). Jest on także krytykiem sztuki, publikującym w ramach magazynu “Journal des Arts”, jak również kuratorem wystaw oraz autorem znamienitych publikacji. Jego najnowsza książka zatytułowana „Installations” (2014) przedstawia typologię instalacji w odniesieniu do wydarzeń związanych z europejską i amerykańską sztuką współczesną. Autor zwraca uwagę na kwestie społeczno-polityczne oraz etyczne, sytuując je w stosunku do funkcji sztuki nowoczesnej we współczesnym społeczeństwie.

W swojej działalności akademickiej, specjalizuje się on w zagadnieniach dotyczących sztuk plastycznych oraz estetyki, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki portretu. W kręgu jego zainteresowań znajdują się kierunki artystyczne takie jak ekspresjonizm oraz abstrakcjonizm, jak również zagadnienia związane ze sztuką Bliskiego Wschodu.

Więcej o wystawie „Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972-1975” TUTAJ

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.