M/W - zapraszamy na spacer z Pawłem Politem

ms1, Więckowskiego 36
4 lipca 2014, piątek, g. 18.00

Zapraszamy do ms1 na spacer po wystawie Jeremy`ego Millara „M/W”, który poprowadzi jej kurator Paweł Polit. Wystawa odnosi się do odbytej sto lat temu podróży Bronisława Malinowskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza na Cejlon i do zachodniej Australii. Wyprawa ta zakończyła się przedwczesnym wyjazdem Witkacego. W ramach przygotowanej ekspozycji Jeremy Millar podjął próbę odpowiedzi na pytanie: co by było, gdyby trwała ona dalej.

Wystawa obejmuje trzy składniki. Pierwszy to cykl czarno-białych fotografii opatrzony tytułem Jak Witkiewicz [As Witkiewicz], ukazujący mieszkańców i fragmenty wyspy Kiriwina – miejsca, w którym Malinowski prowadził swoje badania. Fotografie wykonane są tak, jak mógłby wykonać je Witkiewicz, gdyby kontynuował wyprawę z Malinowskim. Kolejnym składnikiem są dwa zapisy wideo inscenizacji „Metafizyki dwugłowego cielęcia” – jednej ze „sztuk tropikalnych” Witkiewicza, napisanej w 1921 roku. Trzecim składnikiem jest zmodyfikowany przez Millara naszyjnik ceremonialny soulava z regionu Papui-Nowej Gwinei. Naszyjnik tego rodzaju jest przedmiotem wymiany w opisanym przez Malinowskiego rytuale Kula, charakterystycznym dla plemion zamieszkujących wyspy Zachodniego Pacyfiku.

Więcej szczegółów na temat idei wystawy, jak też jej poszczególnych elementów, przedstawi podczas spaceru kurator Paweł Polit.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.