"Muzyka, którą słyszą umarli": Teozoficzna obecność w sztuce hałasu Luigiego Russolo. Wykład Luciano Chessa

INFO

Miejsce

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

27 czerwca 2017, wtorek, godz. 18:00

Wydarzenie towarzyszy wystawie Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy

Luciano Chessa, jeden z najważniejszych współczesnych badaczy futuryzmu, przedstawi zupełnie nową interpretację wynalazku mechanicznego syntezatora dźwięków, intonarumori – instrumentu skonstruowanego przez malarza i muzyka Luigi Russolo w 1913 roku. Chessa zwraca uwagę na - pomijane we wcześniejszych analizach kultury włoskiej początku XX wieku- znaczenie okultyzmu, w tym teozofii, w której okultyzm był łączony z osiągnięciami naukowymi takimi jak odkrycie promieniowania rentgenowskiego i bezprzewodowej telegrafii. Autor głośnej, wydanej w 2012 roku monografii Russola pokazuje, że szczególny nacisk kładziono wówczas na fale i wibracje oraz ich nowoodkryty potencjał komunikacyjny. Wychodząc z tego założenia dowodzi, że zarówno estetyka hałasu Russolo jak i jej praktyczna manifestacja – instrument intonarumori – były dla niego i pozostałych futurystów elementami wielowymiarowego eksperymentu mającego na celu osiągnięcie wyższych poziomów świadomości duchowej.

Luciano Chessa – muzykolog, kompozytor i wykonawca. W 2012 roku nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Kalifornijskiego ukazała się jego książka „Luigi Russolo, Futurist: Noise, Visual Arts and the Occult”, będąca pierwszą monografią dedykowaną temu twórcy i jego sztuce hałasu. Chessa od 10 lat wykonuje również poezję futurystyczną oraz dyryguje orkiestrą zrekonstruowanych intonarumori. Jej występy odbyły się dotychczas między innymi w ramach nowojorskiej PERFORMY czy Festiwalu Transart we włoskim Rovereto. Jest też dyrektorem artystycznym i dyrygentem The Orchestra of Futurist Noise Intoners. Wykłada w Konserwatorium Muzycznym w San Francisco i jest członkiem rady magazynu „TACET”, poświęconego badaniom nad muzyką eksperymentalną i sztuką dźwięku.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.