„Muzeum” w cudzysłowie - spotkanie z Markiem Sobczykiem

INFO

Miejsce

ms², ul. Ogrodowa 19, przestrzeń wystawy „Atlas Nowoczesności”

Czas

13 grudnia 2018, godz. 17.00

„»Muzeum« w cudzysłowie” to [...] odpowiedź na zjawisko gromadzenia kolekcji, tworzenia nowych miejsc zbiorów, muzeów, zatrudniania kuratorów, nakręcania maszynerii rynku dla potrzeb tworzących się kolekcji, jak również obszaru prezentowania kolekcji, wydawania opracowań, katalogów – pisał ponad 10 lat temu Marek Sobczyk przy okazji pierwszego pokazu projektu. Sobczyk, biorąc twórczość swoich koleżanek i kolegów w tytułowy cudzysłów, od 2004 roku buduje własną kolekcję, w której do tej pory znalazło się około dwudziestu stworzonych przez niego na nowo prac komentujących praktyki m.in. Magdaleny Abakanowicz, Marcela Duchampa, Katarzyny Kozyry, Jadwigi Sawickiej, Cindy Sherman, Władysława Strzemińskiego, Piotra Uklańskiego, Andrzeja Wajdy czy wziętej w cudzysłów „Umarłej klasy”.

Sobczyk, opracowując Jeffa Koonsa w cudzysłowie, skupił się na zagadnieniu ready mades (m.in. odkurzacze firmy Hoover) i poruszanym przez artystę problemie konsumpcji, starając się jednocześnie odnieść do typowych dla niego obiektów połyskliwości i zachwytu. Artysta kupił więc luksusowy odkurzacz firmy Kirby, którego koszt znacznie przekraczał jego możliwości finansowe, by wyeksponować go w szklanej gablocie wyposażonej w przesadną ilość świetlówek gwarantujących pełny blask na podobieństwo Kryształowego Pałacu, czyli budzącego zachwyt miejsca Wystawy Światowej. Biorąc w cudzysłów Monikę Sosnowską, na wzór zgniatanych przez nią na potrzeby przestrzeni galerii czy muzeum elementów architektonicznych, powiększył do rozmiaru architektury, a następnie zgniótł w wymiarze generalnym „kwintesencję modernizmu”, za jaką uznał Suszarkę do butelek Marcela Duchampa.

Jakiego rodzaju spojrzenia na sztukę możemy nauczyć się od Marka Sobczyka? Na czym w praktyce polega jego „cudzy-słowienie”? Podczas spotkania w Muzeum Sztuki w Łodzi artysta opowie o swojej metodzie (biorąc w cudzysłów m.in. „nowoczesność" i „Josepha Beuysa-artystę") Sasie Lubińskiej z Domu Mody Limanka.

Marek Sobczyk – malarz i pedagog. Tworzy także instalacje i obiekty przestrzenne, pisze teksty teoretyczne i literackie. Studiował w warszawskiej ASP w pracowni Stefana Gierowskiego (1975-80). W 1983 związał się z Gruppą, m.in. współredagując i publikując w piśmie „Oj dobrze już". Współtwórca Manifestu Kina Grawitacyjnego (wraz z Mateuszem Falkowskim), wydawca (MAMMAL).

Prowadzenie: Sasa Lubińska

Bilet wstępu: 1 zł (zakup w kasie przed wydarzeniem)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.