Muzeum Pałac Herbsta -Sztuka Dawna w Nowym Wymiarze

Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72
Otwarcie: 20 września 2013, piątek, g. 18.00

Pałac Herbsta

Pałac Herbsta to miejsce nierozerwalnie związane jest z losami rodziny Herbstów i Scheiblerów, zaliczanych do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców nie tylko w Łodzi, lecz także na całych ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. Po dwuletniej przerwie związanej z modernizacją pałac zostanie ponownie otwarty dla publiczności. Projekt wystroju pomieszczeń i nowej aranżacji pałacowych wnętrz powstał w oparciu o dokumentację konserwatorską i nieznane wcześniej archiwalne fotografie. Dzięki nowym źródłom informacji wnętrza są teraz bliższe oryginałowi z czasów, gdy mieszkała w nich rodzina Herbstów.

Kiedy w latach siedemdziesiątych XX wieku dom rodziny Herbstów został przejęty przez Muzeum Sztuki w Łodzi w celu utworzenia ekspozycji wnętrz, brak oryginalnego wyposażenia i dostatecznej dokumentacji sprawiły, że pałac zaprojektowano bazując na ograniczonej ilości informacji. Przeprowadzane współcześnie badania pozwoliły na znaczące poszerzenie wiedzy w tym zakresie.

W wyniku renowacji pałacowe wnętrza zyskały nowy blask i wygląd bliższy oryginałowi. Odtworzono detale, odnowiono eksponowane meble, a także wprowadzono wzory tapet nawiązujące do pierwowzorów. Ekspozycja obejmuje urządzone z przepychem reprezentacyjne salony oraz prywatne apartamenty właścicieli, a nowa aranżacja pozwala poczuć klimat epoki.

Kurator wystawy i projekt aranżacji wnętrz: Dorota Berbelska
Współpraca kuratorska: Magdalena Michalska-Szałacka

Herbstowie. Historie niedokończone

Wystawa czasowa: 20 września 2013 – 30 czerwca 2014

Wystawa w oparciu o nowo odkryte archiwalne materiały opowiada historię dwóch pokoleń rodziny Herbstów, która miała znaczący wpływ na rozwój Łodzi. Ekspozycja w Muzeum Pałac Herbsta w niekonwencjonalny sposób pokazuje losy właścicieli pałacu w kontekście dziejów Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Tytuł „Historie niedokończone” odnosi się zarówno do przerwanych przez wydarzenia historyczne związków rodziny z miastem, jak i do wciąż kontynuowanych badań nad historii przemysłowej Łodzi.

Rozkwit przemysłu włókienniczego sprawił, że w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat niewielka osada Łódka przekształciła się w jedno z najbardziej znaczących miast przemysłowych w Europie przełomu XIX i XX wieku. Tak prężny rozwój powodował, że w krótkim czasie rodziły się tu potężne fortuny fabrykanckich rodzin, do których należeli również Herbstowie.

Aktywność Herbstów nie ograniczała się do dbałości o przedsiębiorstwo i pomnażania majątku. Zarówno Edward, jak i Matylda angażowali się w działalność publiczną i filantropijną. Wspierali tworzenie szpitali, przeznaczali znaczące kwoty na budowę świątyń różnych wyznań, brali czynny udział w życiu miasta.

Wystawa pokazuje losy Herbstów i otaczającą ich rzeczywistość przemysłowego miasta między innymi poprzez fotografie oraz fragmenty filmów. Koncepcję wystawy poprzedzoną szczegółowymi badaniami przygotowały kuratorki: Dorota Berbelska i Magdalena Michalska-Szałacka.

Kuratorki wystawy: Dorota Berbelska, Magdalena Michalska-Szałacka

Galeria Sztuki Dawnej

W galerii będzie można oglądać reprezentatywny wybór dzieł z Kolekcji Sztuki Dawnej zarówno polskiej jak i europejskiej. Wśród prezentowanych obiektów znajdą się obrazy zaliczane do arcydzieł malarstwa polskiego w tym Portret matki artysty (1853)- słynne dzieło Henryka Rodakowskiego.

Zaprezentowane zostaną także obrazy Jana Matejki takie jak: Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III, (1867), prace Aleksandra Gierymskiego m.in.: Brama na starym mieście (1883), Leona Wyczółkowskiego m.in.: Gra w krokieta (1895), Rybak (1896), a także Stanisława Wyspiańskiego – Śpiący Mietek (1904).

Ekspozycja została przygotowana w oparciu o obiekty pochodzące z rodzinnego zbioru Kazimierza Bartoszewicza będącego zaczątkiem muzealnej kolekcji, jak i dzieła zgromadzone przez łódzkich fabrykantów.

Kuratorka wystawy: Dorota Berbelska

Patronaty Honorowe:

Wydarzenia towarzyszące:

28 – 29 września 2013, sobota  niedziela, g. 18.00 – 22.00
Iluzjon w Pałacu Herbsta
Dwudniowy pokaz filmów niemych i z dwudziestolecia międzywojennego. W programie m.in.: Skłamałam, Dzisiejsze czasy, Bestia. Kino stało się popularną rozrywką w pocz. XX wieku. Prezentacja filmów ma przybliżyć współczesnemu widzowi realia z czasów, gdy w Pałacu mieszkała rodzina Herbstów. 

5 października 2013, sobota, g. 18.00 – 21.00
Powrót Aleksandry Herbstowej

Wieczorna wizyta w Pałacu będzie okazją do przypomnienia historii rodziny Herbstów i prezentacji portretu Aleksandry. Obraz jest nowym, cennym obiektem, który wzbogacił zbiory muzealne. Spotkanie w Pałacu będzie połączone ze zwiedzaniem odrestaurowanych salonów. Goście wezmą udział w kameralnym przedstawieniu wprowadzającym w klimat złotych lat dwudziestych.

12 października 2013, sobota, g. 13.00 – 16.00
Podszepty
Osoby z dysfunkcją wzroku zapraszamy na spotkanie połączone ze zwiedzaniem Pałacu i Galerii Sztuki Dawnej. Wizyta w Muzeum będzie okazją do skorzystania z nowatorskiego systemu dającego szansę osobom niewidomym i słabo widzącym na samodzielne poruszanie się po Muzeum. Podczas spotkania będzie również możliwość uzyskania informacji na temat warsztatów edukacyjnych przygotowywanych z myślą o niewidomych.

9 listopada 2013, sobota, g. 17.00
Salon Muzyczny w Pałacu Herbsta

Koncertem w wykonaniu zespołu Warszawscy Soliści CONCERTO AVENNA i solistki Urszuli Kryger inaugurujemy kolejny sezon artystyczny w Salonie Muzycznym w Pałacu Herbsta.
W programie:
M.Karłowicz – Walc z serenady na orkiestrę smyczkową C-dur op. 2
W.Żeleński –  4 pieśni: Nocna jazda, Sen nocy letniej, Zaczarowana  królewna, Te rozkwitłe ciche drzewa
M.Karłowicz – 4 pieśni: Zawód, Rdzawe liście, Po szerokim morzu, Na spokojnym ciemnym morzu
M.Karłowicz – Romans z serenady na orkiestrę smyczkową C-dur op. 2
W.Żeleński – 4 pieśni: Zawód, Skonaj ty serce, Blada róża, Zawsze i wszędzie
M. Karłowicz – 4 pieśni: Mów do mnie jeszcze,  Skąd pierwsze gwiazdy, Nie płacz nade mną, Z erotyków.

26 października 2013, sobota, g. 17.00
Koncert w wykonaniu  Royal String Quartet, jednego z najciekawszych polskich zespołów kameralnych. Grupa związana z warszawskim Uniwersytetem Muzycznym.

10 listopada 2013, niedziela, g. 17.00
Mały Salon Muzyczny

Spotkania rodzinne w domu zamożnych przemysłowców były często okazją dla dzieci i młodzieży kształconych „w rozmaitych talentach” do pierwszych publicznych prezentacji nabytych umiejętności. Także dziś mali artyści  mają możliwość wystąpienia przed publicznością w Małym Salonie Muzycznym w Pałacu Herbsta.
Cykl koncertów o charakterze edukacyjnym przeznaczonych dla dzieci w wieku 6-10 lat
Pierwsze spotkanie w nowym sezonie nosi tytuł Deszczowa muzyka.

Od 21 września 2013 Muzeum Pałac Herbsta czynny w godzinach:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 11.00 - 17.00

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.